Německá firma chce postavit u hranic haly na výrobu vajec

16.7.2012 12:38

Německá firma Brüterei Süd chce postavit na pětihektarovém pozemku v příhraniční obci Nemanice tři až čtyři haly na výrobu vajec a na chov kuřat. Má jít o investici za čtvrt miliardy korun. Původně tam měl jiný investor stavět sluneční elektrárnu, ale od záměru odstoupil.

Německá firma Brüterei Süd chce postavit na pětihektarovém pozemku v příhraniční obci Nemanice tři až čtyři haly na výrobu vajec a na chov kuřat. Má jít o investici za čtvrt miliardy korun. Původně tam měl jiný investor stavět sluneční elektrárnu, ale od záměru odstoupil. Obec s mírou nezaměstnanosti 23 procent chce posílit zaměstnanost, řekl ČTK starosta Ivan Bartošek.
    
"Jde o jednoho z největších výrobců drůbežího masa a vajec v Německu. Už od nás pozemky na zálohu koupil s tím, že pokud se nám to podaří prosadit, tak že tam postaví tři až čtyři haly na produkci vajec i drůbežího masa," řekl. Obec kvůli tomu pracuje na změně územního plánu, který bude mít na jaře 2013. Vinou ekonomické situace EU ale odhaduje investor uskutečnění záměru do tří let. Haly vzniknou na zelené louce na okraji obce, kterou koupila kvůli rozvoji od Pozemkového fondu.
    
Na pozemek vyhlásila výběrové řízení, do něhož se přihlásily tři firmy. S vítěznými Němci už obec podepsala smlouvu o smlouvě budoucí. Brüterei Süd ze Saska má nejbližší pobočku za hranicemi ve Schwandorfu a druhou filiálku pro jih chce vybudovat právě v ČR. Obec na ni pozemek přepíše, až zahájí stavební řízení, uvedl starosta. Podle něj jde o konkurenci německé skupině Bayern Ei, která má osm let na Domažlicku farmy ve Velkém Malahově na vejce a v Myslívě na kuřice.
    
"Vítáme to hlavně kvůli zaměstnanosti. Loni nám skončila pila, kde přišlo o práci 15 lidí, což je v naší obci obrovské číslo," řekl. Němci zaměstnají deset lidí, ale záleží na počtu hal. Změny územního plánu už obec zahájila a nyní zajistí ekologické posouzení.
    
Nemanice s 285 obyvateli spoléhají na Německo, v čemž pomáhají aktivity nájemce bývalé celnice, kterou dostala obec od státu. Společně s ním na třetím nejvyužívanějším přechodu v kraji Lísková-Höll plánují kavárnu, bydlení, infocentrum a půjčovnu kol. "Oživujeme turistiku, snažíme se přitáhnout podnikatele do obce," řekl Bartošek. Chce dostat do vsi výrobce plotů Bayerwald Zaun, který sídlí za hranicí a už koupil pozemky bývalého statku. Drobné živnostníky může obec podpořit jen údajně nejnižšími platbami za vodu i za odpady v ČR. Nemanice mají volné pozemky na bydlení, ale lidé se tam zatím nestěhují, což je dáno hlavně minimem pracovních míst.
    
Na volné ploše chtěla obec původně sama postavit solární elektrárnu, na níž už měla studii i územní plán. Po omezení dotací na výkup elektřiny ztratil zájem i následný investor, jenž měl obci s třímilionovým rozpočtem dávat nájem z hektaru nebo podíl ze zisku.

ČTK


▲ Nahoru
Analytici: Pokles cen zemědělců vytváří prostor pro zlevnění potravin