Nastavení bočního vedení pásového dopravníku lze pomocí nového patentu zvládnout do 15 vteřin

Aktuality

Nastavení bočního vedení pásového dopravníku lze pomocí nového patentu zvládnout do 15 vteřin

17.03.2017 14:34:00

Přenastavení bočního vedení pásového dopravníku pro změnu rozměru produkovaného výrobku je v továrnách obvykle záležitosti i několika hodin. Nový patent pocházející z USA si s tímto úkolem, který jinak znamená práci několika operátorů a údržbářů a značné prostoje, poradí do 15 vteřin. Jedná se o automatické kompletní nastavení požadovaného rozměru a to včetně zatáček, které jsou nejnáročnější části pro výměnu bočnic.

Systém představuje oproti tradičním mechanickým metodám významné zlepšení. Je zkonstruován s důrazem na jednoduchou, nenákladnou instalaci tak, aby koncovým zákazníkům přinesl vedle velké flexibility výrobní linky rovněž snížení provozních nákladů a zvýšení produktivity. Znamená tedy značnou úsporu nákladů i vzhledem k odstranění značné části prostojů i zdlouhavé práce kvalifikované obsluhy.

Kontakt:
F System
Jiří Flieger
Tel. +420 241 776 630
Mobil 732 908 090
www.f-system.cz


Při výrobě potravin a nápojů se mnohdy na výrobu kompletní produktové řady často používá pouze jedna výrobní linka. K dispozici jsou pak různé obaly v rozdílných velikostech a při změně vyráběného produktu nezbývá obsluze než přenastavit boční vedení aby jednotlivé položky byly na dopravníku stabilní z důvodu bezpečné manipulace. Pracovníci na směně pak stráví i hodiny nad požadovanou změnou. Společnost F System dodává na český a slovenský trh technickou inovaci AstrraOneTouch, která je určena pro automatické přenastavení bočního vedení produktů jako jsou lahve, krabičky, tedy všechny výrobky, které jsou obvykle v obalech o různých formátech.

Jednotlivé pohony (aktuátory) systému jsou umístěny podél celé linky. Jsou buď lineární nebo rotační a jsou řízeny tzv. segment koordinátorem, komunikujícím bezdrátově pomocí WiFi s řídicím PC (průmyslové PC nebo tablet s WiFi). Napájeny jsou napětím 24 V DS, které je vedeno jako páteřního rozvod podél celé linky. Systém pohonů má navíc krytí IP67 a je prakticky bezúdržbový, tzn. že uživatel při jeho provozování nevynakládá žádné finanční náklady navíc.Další nezanedbatelnou výhodou systému „ASTRRA OneTouch“ je jeho přínos k bezpečnosti práce u dopravníků instalovaných ve výškách, neboť pracovníci údržby nemusejípři přestavování bočního vedení vylézat do výšek.

Velice zajímavé je na systému automaticky přestavitelného bočního vedení AstrraOneTouch jeho řízení. Komunikace je při přenastavování vedena výhradně bezdrátově, pomocí  průmyslové WiFi, čímž se eliminuje těžkopádné a finančně nákladné vzájemná propojování jednotlivých bodů,např. s centrálním řídicím PLC.  Jediné, co „ASTRRA OneTouch“ potřebuje je připojení jednotlivých bodů k napájení 24V DC podél celého dopravníku, což není nikterak nákladné.

Nedílnou a velice zajímavou součástí systému „AstrraOneTouch“ je jeho ovládací software, pracující s operačním systémem Windows.K ovládání přenastavení bočního vedení dopravníku se tak může použít i jednoduchý tablet s WiFi a s operačním systémem Windows, na kterém je instalován ovládací software, dodávaný společně s „ASTRRA OneTouch“. Po samotné instalaci a konfiguraci systému se pro každý nový produkt zadává  do databáze výrobků pouze jeho šířka či průměr. Rozměry mohou být zadávány s velikostí kroku 0.1mm a pro odlišení jednotlivých produktů lze rovněž zadat jeho jednoduchý obrázek. Ovládací software tak může pracovat absolutně nezávisle na stávajícím řídicím systému a není tak nutný zásah do případného řídicího systému linky či PLC.

Autor: Jiří Flieger, F System

 • 1
  1
 • 2
  2
 • 3
  3
 • 4
  4
Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru