Pivovarství

Nájemce části znojemského pivovaru chce začít vařit příští rok

01.10.2014 22:30:00

Znojmo 1. října (ČTK) - Pivo by se mělo znovu ve Znojmě vařit od května příštího roku. Na tiskové konferenci to dnes řekl Miroslav Harašta ze společnosti CEO Management, která chce v Česku vybudovat čtyři minipivovary. Pronájem na 30 let za 21 milionů korun schválili znojemští radní narychlo v pondělí necelé dva týdny před volbami, což kritizují někteří opoziční zastupitelé. "Bývá dobrým zvykem strategické rozhodnutí nechat hlasovat v zastupitelstvu a dosud se tak vždycky dělo. Zákon však umožňuje pronajímat majetek radě bez ohledu na vůli zastupitelstva," řekl ČTK Jiří Kacetl (Pro Znojmo). Rada schválila pronájem narychlo bez projednání na zastupitelstvu podle mluvčí úřadu Zuzany Pastrňákové proto, že to není potřeba, sdělila ČTK.Kvůli uspěchanosti se jeden z členů rady Pavel Jajtner (KDU-ČSL) rozhodl pondělního hlasování zdržet. "Tak velké projekty je dobré v radě předjednat, což se nestalo. Pouze mi pět dní předtím volal starosta a řekl mi o projektu a detailně nám jej pan Harašta představil až před zasedáním," řekl ČTK Jajtner. Na jeho dotaz, proč se před volbami se vším tak spěchalo, mu starosta řekl, že firma zvažovala i další lokality. "Asi byla obava, že by se to medializovalo," sdělil Jajtner svůj názor. Starosta mohl zastupitele informovat na zasedání 22. září, to však neudělal a pronájem zamlčel. Na dotaz ČTK proč, neodpověděl.

Znojmo odsouhlasilo pronájem jen části pivovaru. "Zdržel jsem se hlasování i proto, že je potřeba říct, co bude s dalšími částmi opuštěného areálu a jaký vztah budou mít k pivovaru," řekl Jajtner. Město se prý rozhodlo pronajímat areál po částech, protože náklady na revitalizaci celého se podle místostarosty Jana Groise odhadují na stovky milionů korun, řekl dnes na tiskové konferenci.

Harašta dostane přední část původního pivovaru, kde se vařilo pivo téměř 300 let až do roku 2009, kdy jej zavřel koncern Heineken. "Máme nachystanou investici za 14 milionů korun. V nejbližších dnech založíme akciovou společnost Znojemský městský pivovar," řekl Harašta, který až do června v Heinekenu pracoval. S rekonstrukcí chce začít na přelomu roku. Kromě varny má vzniknout i restaurace s výhledem do Gránického údolí. Produkce má být maximálně 10.000 hektolitrů ročně a v plánu je vařit čtyři typy piva včetně speciálu. Jestli však bude tento plán uskutečněn, není jisté. Jak naznačil Kacetl a také lídr politického uskupení Změna Jiří Ludvík, pokud budou po volbách existovat možnosti, jak smlouvu zrušit, budou se o to snažit. Tvrdí, že je pro město nevýhodná.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru