Na jižní Moravě letos pokračoval pokles výroby vepřového masa

Masný průmysl

Na jižní Moravě letos pokračoval pokles výroby vepřového masa

13.11.2017 15:30:00

Brno 13. listopadu (ČTK) - Na jižní Moravě pokračoval v prvních třech čtvrtletích propad výroby vepřového masa proti předchozím letům. Zatímco loni se za stejné období vyrobilo 23.100 tun masa, letos jen 22.057 tun. Počet porážek klesl o více než 6000 na 241.318 prasat, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Pokles výroby vepřového v souvislosti s poklesem chovu prasat je na jižní Moravě dlouhodobým trendem již přes deset let. Chovatelé chovy likvidují či omezují dlouhodobě kvůli nízké výkupní ceně, levnějšímu dovozu a také kvůli suchu. Na jižní Moravě byl totiž v posledních letech problém vypěstovat tolik krmiva, aby je nebylo nutné nakupovat. V Česku celkově klesá potravinová soběstačnost u vepřového, pohybuje se okolo 50 procent.

Kraj se přitom stále v porovnání s ostatními kraji drží na třetím místě v absolutním množství vyrobeného vepřového, na republikovém celku se podílí 14 procenty. Výroba hovězího už je v posledních letech zhruba stejná a někdy mírně roste, někdy naopak mírně klesá. Za první tři čtvrtletí letos rostla o 21 tun na na 2011 tun, přestože počet poražených zvířat mírně klesl. Zanedbatelná je výroba skopového, která rostla ze tří na čtyři tuny a počet poražených zvířat se zvýšil z 250 na 307 ovcí, z nichž drtivou většinu tvoří jehňata.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru