Na ČZU vznikne centrum pro vývoj potravinářských technologií

Výroba potravin

Na ČZU vznikne centrum pro vývoj potravinářských technologií

09.04.2020 13:48:00

Praha 9. dubna (ČTK) - Na nové technologie i podporu udržitelné produkce regionálních potravin se zaměří Centrum excelence pokročilých potravinářských technologií na České zemědělské univerzitě. Vznikne díky úspěchu vědců z ČZU ve výzvě ERA Chairs evropského programu Horizont 2020. Vědci na přípravu centra dostali 68 milionů korun. Tisková mluvčí univerzity Karla Mráčková to uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Cílem projektu je podle vědců sestavit mezinárodní tým, který vytvoří platformu pro vývoj nových postupů zpracování zemědělských produktů - především lokálních. "Současná pandemie nám dokazuje, jak křehký je náš ekonomický, ale i sociální či zemědělský systém. Je stále jasnější, že se musíme zaměřit na regionální produkci potravin," uvedl vedoucí Katedry kvality a bezpečnosti potravin Pavel Kloučeka a jeden ze spoluautorů projektu.

"Dalším naším úkolem je také výchova mladých vědců specializovaných na řešenou problematiku," doplnila další zapojená vědkyně a proděkanka pro vědu a výzkum Markéta Sedmíková. Projekt je plánován na šest let.

Ve výzvě ERA Chairs soutěžilo 114 návrhů projektů. Rozpočet 50 milionů eur (zhruba 1,4 miliardy korun) byl rozdělen mezi 20 projektů. Granty putovaly do osmi zemí - kromě Česka to byly Portugalsko, Turecko, Slovinsko, Polsko, Estonsko, Chorvatsko a Rumunsko.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru