Aktuality

Moskevský veletrh nabídl českým potravinářům kontakty a možnosti

20.09.2012 16:50:01

Kontakty a možnosti k rozšíření exportu do Ruska přinesla první účast českých firem ve společné expozici na mezinárodní výstavě World Food, která dnes skončila v Moskvě. ČTK to sdělil Emerich Vacek z ministerstva zemědělství. "V rámci národní expozice se představilo šest potravinářských firem, ať výrobci konzervovaných potravin či producenti masných či mléčných výrobků. Někteří tu byli poprvé, jiní opakovaně. Celkově s výstavou panovala spokojenost, i když je samozřejmě otázkou, nakolik se podaří obchodní jednání dotáhnout až do podoby definitivních kontraktů," řekl Vacek. Předpokládá, že řada vystavovatelů se do Moskvy vrátí už v únoru na další veletrh.


    
Vývoz českých potravin do Ruska má podle experta mírně stoupající tendenci. Potenciální ruští klienti sice projevují zájem, ale obchodu brání překážky, jako je časově náročná certifikace vyvážených výrobků. Ani není zcela jednoduché proniknout na pulty ruských obchodů vzhledem k tomu, že prostředníci navyšují konečnou cenu. "I přes řadu administrativních omezení, která se často mění, vnímáme Rusko jako potenciální trh, který může nahradit případné výpadky na západních trzích," dodal Vacek.
    
"Navázali jsme tu velké množství kontaktů s potenciálními zákazníky a distributory od Kaliningradu po Sachalin. Doufáme, že tato jednání vyústí v plodnou spolupráci," řekla ČTK Taťjana Makarovová, marketingová ředitelka ruské pobočky firmy Hamé. Firma na ruském trhu paštik už zaujímá vůdčí postavení, přesných čísel se však Makarovová zdržela. Hamé má od roku 2004 ve Vladimirské oblasti vlastní výrobní závod, ale část sortimentu také dováží z Česka.
    
Kromě Hamé se na českém stánku představily také Kostelecké uzeniny, Madeta, Polabské mlékárny, Ravy CZ a Úsovsko. Loni se moskevského veletrhu zúčastnilo 1420 firem z 64 zemí světa a navštívilo jej bezmála 26.000 lidí, vesměs odborníků z Ruska i dalších postsovětských států. Letošní čísla ještě nejsou k dispozici. Ruská federace je tradičně největším partnerem ČR v agrárním zahraničním obchodu ze zemí mimo EU s ročním obratem kolem dvou miliard korun. Saldo vzájemného obchodu je pro ČR vysoce aktivní. Nejvíce se na trhu Ruska prosazuje pivo, mák, nečokoládové cukrovinky a syrovátka.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru