Mondelez International zprovoznil v Opavě další plně automatizovanou výrobní halu

Čokoládovny

Mondelez International zprovoznil v Opavě další plně automatizovanou výrobní halu

14.06.2018 15:02:00

Opava 14. června (ČTK a Mondelez International) - Nadnárodní výrobce cukrovinek a snacků Mondelez International dnes v Opavě slavnostně otevřel novou výrobní halu, díky níž se závod stal největším producentem sušenek společnosti v Evropě. Do stavby nové haly a modernizace původní výroby firma investovala více než čtyři miliardy korun. Navýšila tím objem i kvalitu výroby a počet zaměstnanců v posledních čtyřech letech zvýšila z 650 na nynější zhruba tisícovku, uvedli zástupci společnosti.

Výrobky z opavského závodu se vyvážejí do více než 20 evropských zemí, ale také do USA nebo Saúdské Arábie. V Opavě se vyrábějí například značky Oreo, Milka nebo belVita (v Česku BeBe Dobré ráno) a také produkty značky Opavia určené výhradně pro český a slovenský trh. Na domácí trh jde okolo 15 procent výrobků. Prezident divize sušenek Romeo Lacerda řekl ČTK, že opavský závod je pro Mondelez jedním z nejvýznamnějších na světě. "Snažili jsme se postavit továrnu, která by byla inovativní a pomohla nám reagovat na zvýšenou poptávku," uvedl.

Společnost se podle něj snaží odbornost každého závodu koncentrovat a zaměřovat na konkrétní produkty. "Třeba sušenky Oreo se vyrábějí jen na dvou místech, jeden závod je ve Španělsku, druhý tady v Opavě. Dalším příkladem jsou produkty, u nichž se kombinuje oplatka a čokoláda, jako je třeba Fidorka nebo sušenky Milka. Ty se vyrábějí jenom tady v Opavě. Tyto segmenty rostou, a proto rostou i závody, které se jim věnují," dodal Lacerda.

Aktuálně se v Opavě pečou sušenky na šestnácti výrobních linkách, z nichž pět je označováno jako linky budoucnosti. Ty mají výrazně vyšší kapacitu, vyrábějí s vysokou efektivitou a vzhledem ke svému modulárnímu řešení jsou flexibilně nastavitelné. Použité technologie zároveň společnosti Mondelēz International umožňují zajistit špičkovou kvalitu produktů světově známých značek.

Vedení opavské továrny přitom potvrdilo setrvalý zájem o nové pracovníky. „Hledámelidi se středním odborným i vysokoškolským vzděláním v potravinářských a technických oborech. Uplatnění u nás najdou absolventi i lidé s praxí, od pozic typu technický operátor či elektromechanik po vysokoškolsky vzdělané uchazeče se znalostí angličtiny pro pozice technologa, laboranta nebo procesního inženýra v oblasti neustálého zlepšování,“ uvedl ředitel továrny Lech Bolinski.

Při výstavbě nové výrobní haly dbala společnost také na ekologické hledisko. Továrna je držitelem mezinárodně uznávané certifikace LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) pro šetrné budovy, jejich konstrukci, provoz a správu. Je například vybavena úsporným osvětlením či vytápěním. V rámci opatření citlivých k přírodě a zdrojům zavedla i používání dešťové vody ke splachování toalet. Udržitelný rozvoj se však týká také vybraných dodávaných surovin, které patří mezi klíčové složky zde pečených produktů. Sušenky Oreo využívají kakao z globálního projektu CocoaLife společnosti Mondelēz International, zaměřeného na udržitelné pěstování kakaa. Pšenice, která je klíčovou složkou sušenek, je stále více získávána z programu Harmony, který podporuje biodiverzitu a šetrné environmentální postupy při produkci pšenice v Evropě. V roce 2022 má 100 % použité pšenice pocházet právě z tohoto projektu. Prostřednictvím těchto vlastních programů pro udržitelné zemědělství společnost Mondelēz International zajišťuje, že použité suroviny jsou nejvyšší kvality a zároveň pěstovány v prosperujících zemědělských komunitách.

Tradice výroby sušenek v Opavě sahá až do roku 1840. Továrna se několikrát stěhovala. Od roku 1901 do roku 1997 působila v průmyslovém objektu v Olomoucké ulici, poté se přemístila do zcela nového výrobního areálu v části Vávrovice. Historie továrny je spjata s rodinou zakladatelů cukrovinkářské výroby Fiedorů, které dodnes připomíná kulatá oplatka Fidorka.

Mondelez International dosáhl v roce 2017 tržeb přibližně 26 miliard dolarů (více než 560 miliard korun). Jeho výrobky se prodávají zhruba ve 160 zemích světa. Společnost je světovou jedničkou v segmentu sušenek, čokolád, žvýkaček, bonbónů a práškových nápojů.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru