Mlékárny

Mlékárnu Plastcom se podařilo prodat, zájem byl o její moderní technologie

24.01.2013 13:47:16

Příšovickou mlékárnu Plastcom se napotřetí podařilo prodat. Vyvolávací cena se však musela z původních 35 milionů korun snížit na 12 milionů. O areál se utkali dva zájemci, vítěz za ni zaplatí 16,3 milionu korun, řekl dnes ČTK Tomáš Doubrava ze společnosti Clanroy, která dražbu organizovala. Kdo mlékárnu získal, ČTK sdělit nechtěl. Kupec má teď 60 dní, aby zaplatil.

Příšovická mlékárna je posledním velkým mlékárenským podnikem v Libereckém kraji, už více než rok nevyrábí. Technologie se ale po celou dobu udržuje v takovém stavu, že je možné výrobu zhruba do týdne obnovit. Zda nový vlastník výrobu znovu spustí, není zatím jasné. "Je to firma, která se zabývá zpracováním mléka, ale i mlékárenskou technologií," řekl Doubrava. Kupec tak může mít zájem hlavně o stroje a zařízení, při prohlídkách takových bylo v podniku hned několik.

Zpracování mléka má v Příšovicích více než stoletou tradici a lidé doufají, že se tam znovu začne vyrábět. Mlékárna byla založena v roce 1903 jako družstevní. Od roku 1996 byla rodinnou firmou. V posledních deseti letech investovali vlastníci do modernizace a nových technologií kolem 150 milionů korun. Podnik s 50 zaměstnanci zpracovával denně kolem 80.000 litrů mléka, kapacita je ale až 150.000 litrů.

Nosným výrobním artiklem mlékárny Plastcom byly tvrdé sýry typu Eidam, které tvořily 90 procent výroby. Zbylou část představoval tvaroh, máslo a zakysané jogurtové nápoje včetně sojových. Výroba v podniku se zastavila v listopadu 2011 a o měsíc později vyhlásil soud na majetek Plastcomu konkurz. Věřitelům firma dluží více než 95 milionů korun. Staré závazky ale na nového vlastníka nepřecházejí.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru