Mlékárna Olma zahájila novou investici za 150 milionů korun

Mlékárny

Mlékárna Olma zahájila novou investici za 150 milionů korun

20.09.2014 11:18:00

Olomouc 20. září (ČTK) - Olomoucká mlékárna Olma, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), investuje až 150 milionů korun do nové výrobní linky. Její provoz by měl být zahájen příští rok, řekla ČTK bez dalších podrobností generální ředitelka Olmy Simona Sokolová. Loni Olma investovala zhruba 100 milionů korun do výroby másla. "V tuto chvíli budujeme novou investici v hodnotě 130 až 150 milionů korun, která bude spuštěna v létě příštího roku," uvedla Sokolová. Zaměření nové výrobní technologie mlékárna zatím kvůli konkurenci nechce zveřejnit.Z informací zveřejněných na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu vyplývá, že Olma připravuje novinky ve výrobě přírodních sýrů. Z programu Rozvoje venkova už Olma na tento projekt získala dotaci 44 milionů korun. Sokolová tuto informaci ponechala bez komentáře. Loni na podzim Olma zahájila zkušební provoz nové technologie na výrobu máselných výrobků, díky které jako první tuzemská mlékárna uvedla na trh tradiční máslo se sníženým obsahem tuku. Do technologie, která umožní také výrobu mléčných a smetanových pomazánek, Olma investovala bezmála 100 milionů korun.

Mlékárna Olma v loňském roce zvýšila tržby meziročně o deset procent z 3,06 miliardy korun v roce 2012 na rekordních 3,364 miliardy korun. Zisk Olmy vloni vzrostl o 43 procent na 183 milionů korun, což je také nejvyšší hodnota v historii mlékárny. Tržby Olmy už od roku 2012 žene vzhůru rychle rostoucí prodej jogurtů a zvýšil se také prodej roztíratelných tuků Zlatá Haná. Vedení Olmy si loni pochvalovalo dobré ceny mlékárenských komodit na světových trzích a rostoucí prodej čerstvého mléka.

Pozitivní vliv na tržby Olmy měl loni nový kontrakt na dodávku jogurtů, který mlékárna uzavřela s největším polským obchodním řetězcem Biedronka. Maloobchodní firma v Polsku provozuje 2700 obchodů. Olma je významným tuzemským výrobcem mlékárenských výrobků. Mezi hlavní odběratele olomoucké mlékárny patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty.

Skupina Agrofert ovládla Olmu na začátku roku 2009, kdy kapitálově vstoupila do společnosti Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Firmu Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. V roce 2008 Olma vykázala rekordní ztrátu 214 milionů korun a v následujících letech se její hospodaření vrátilo zpět do černých čísel. V roce 2012 Olma více než zdvojnásobila čistý zisk na 128 milionů korun.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru