Mlékárna Olma chystá investici za bezmála 80 milionů korun

Mlékárny

Mlékárna Olma chystá investici za bezmála 80 milionů korun

30.06.2017 15:41:00

Olomouc 30. června (ČTK) - Investici za 80 milionů korun do technologie příjmu vykoupeného mléka připravuje mlékárna Olma, která by díky tomu měla v budoucnu lépe zužitkovat tuto základní výrobní surovinu. Polovinu nákladů pokryje dotace z Programu rozvoje venkova. ČTK údaj získala na internetových stránkách Olmy, která patří do holdingu Agrofert, a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). "Realizací projektu se umožní oddělený příjem a skladování syrového mléka s různou kvalitou a jeho další zpracování na produkty s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou sýry, jogurty a sušená mléka," uvedla Olma na svých internetových stránkách.

Olma bude investovat do nové technologické linky pro příjem, výběr a skladování syrového mléka. Zařízení umožní oddělené zpracování mléka pro různé skupiny výrobků podle jeho jakosti. Hodnota plánované investice činí 79,5 milionu korun. SZIF letos na jaře Olmě na tento projekt schválil dotaci 39,5 milionu korun. Investice má být v olomoucké mlékárně zahájena letos v prosinci a dokončen v srpnu 2019.

Mlékárna Olma v posledních letech masivní investuje. Téměř 160 milionů korun bude stát nová linka na výrobu jogurtů, zakysaných smetan a fermentovaných nápojů. Její instalace by měla být dokončena letos na podzim. Olma na projekt získala z Programu rozvoje venkova dotaci 65 milionů korun.

V předchozích letech Olma investovala například do nové technologie na výrobu máselných výrobků, díky které jako první tuzemská mlékárna uvedla na trh tradiční máslo se sníženým obsahem tuku. Zařízení stálo bezmála 100 milionů korun. V roce 2014 Olma zahájila další velkou investici za více než 100 milionů korun, která směřovala do nové výrobní linky na přírodní sýry, z nichž první pod názvem Olmín začala mlékárna prodávat loni. Na projekt získala Olma dotaci 46 milionů korun z Programu rozvoje venkova. Vedení Olmy si od těchto investic slibuje zvýšení konkurenceschopnosti a diverzifikaci portfolia mléčných výrobků.

Předloni Olma po předchozím čtyřletém období růstu vykázala pokles tržeb. Zatímco v roce 2014 utržila rekordní 3,457 miliardy korun, tak v roce 2015 se její tržby kvůli poklesu cen mléka a mléčných výrobků meziročně snížily o šest procent na 3,24 miliardy korun. Olmě zároveň klesl zisk ze 140,5 milionu korun v roce 2014 na 129,5 milionu korun. Výsledky loňského hospodaření vedení Olmy zatím nezveřejnilo.

Olma je významným tuzemským výrobcem mléčných výrobků. Mezi její hlavní odběratele patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty. Export se na tržbách Olmy podílí více než deseti procenty.

Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2009, kdy kapitálově vstoupila do společnosti Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. Olma zaměstnává zhruba 440 lidí.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru