Mlékárna Miltra v Městečku Trnávka stále čeká na své vzkříšení

Mlékárny

Mlékárna Miltra v Městečku Trnávka stále čeká na své vzkříšení

03.04.2014 12:07:00

Městečko Trnávka (Svitavsko) 3. dubna (ČTK) - Mlékárna Miltra v Městečku Trnávka na Svitavsku stále čeká na své "vzkříšení". Kvůli ekonomickým obtížím ukončila výrobu vlastních výrobků, propustila většinu zaměstnanců a zpracovává pouze mléko pro externí zákazníky z firemního sektoru. Z potíží má mlékárnu vyvést příchod strategického partnera nebo prodej, řekl ČTK Andrej Čírtek, který mediálně zastupuje společnost Miltra B vlastnící mlékárnu. "Stále jsme ve fázi hledání zájemce. Věříme, že by se mlékárna mohla dostat do stabilní situace do konce roku. Provoz je moderní a měl by být o ni zájem," uvedl Čírtek.Společnost Miltra B a její mlékárnu v Městečku Trnávka koupila loni na jaře ostravská firma Zelfin, od října v podniku působí nový jednatel. Nynější vlastník tvrdí, že bývalé vedení tajilo skutečný stav hospodaření podniku před obchodními partnery, bankami, veřejnými institucemi i před auditory. Teprve po nástupu nového jednatele získali auditoři přístup k účetním dokladům za hospodářský rok 2012/2013, které prokázaly, že společnost je místo deklarovaného mírného zisku v hluboké ztrátě. V prosinci podal vlastník na firmu insolvenční návrh, krajský soud a věřitelé přistoupili na jeho plán restrukturalizace. Podle insolvenčního rejstříku se ale manažerské chyby dělaly i v druhé polovině loňského roku.

Podle poslední ve Sbírce listin dostupné výroční zprávy zpracovala mlékárna v roce 2011 asi 63 milionů litrů mléka na 3180 tun eidamských sýrů, 480 tun tvarohu a 220 tun másla, kromě toho vyráběla také lahvové mléko, zákysy a smetanu. Výrobky dodávala do vlastních i cizích prodejen včetně mezinárodních řetězců, provozovala i své velkoobchodní sklady. Její podíl na trhu činil asi osm procent.

Na konci loňského roku pracovalo v mlékárně kolem 180 zaměstnanců, nyní jich je podle Čírtka do deseti. Obstarávají příjem mléka a jeho pasterizaci pro externí firmy. Od ledna už vlastní výrobky neprodává a utlumila i síť svých distribučních center. Čírtek míní, že v budoucnu se už zřejmě výroba a prodej výrobků pod vlastní značkou neobnoví, ale sortiment se bude nabízet pod značkou nového vlastníka. Mlékárna v Městečku Trnávka existuje od roku 1900, kdy vzniklo Rolnické mlékařské družstvo.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru