Ministerstvo podpoří více zpracovatelský potravinářský průmysl

Výroba potravin

Ministerstvo podpoří více zpracovatelský potravinářský průmysl

06.04.2016 15:20:13

Brno 6. dubna (ČTK) - Problémem českého potravinářství je podle ministerstva zemědělství málo rozvinutý zpracovatelský průmysl. Ministerstvo chce proto podpořit investice potravinářských podniků do zpracovatelských kapacit. Podle Kamila Bílka z ministerstva zemědělství je potřeba klást důraz na to, aby se v Česku vyráběly potraviny s vyšší přidanou hodnotou. Jako hlavní příklad uvedl mlékárenský průmysl. Ač je Česko soběstačné ze 130 procent v produkci mléka, saldo zahraničního obchodu je záporné a činí tři miliardy korun kvůli velkému dovozu tvarohu a sýrů, řekl dnes v Brně na konferenci o potravinářském průmyslu.

"Příklad ukazuje, že se vyváží surové mléko a u nás nejsou dostatečné zpracovatelské kapacity. Přitom u komodit, u nichž je soběstačnost pod 100 procenty, je únik přidané hodnoty ještě vyšší," uvedl Bílek. Týká se to nejvíce vepřového masa, u něhož je soběstačnost 55 procent či drůbežího masa. Například u vepřového je saldo záporné 11 miliard korun, přitom se více živých prasat vyveze než doveze.

Proto chystá ministerstvo podporu rozvoje zpracovatelských kapacit. "Některá podpůrná opatření už se podařilo spustit a některá se chystají. Podpora živočišné výroby z národních zdrojů v posledních třech letech roste. Zatímco v roce 2014 to bylo 1,2 miliardy korun, loni 1,6 a letos to bude 1,9 miliardy," řekl Bílek.

Souběžně s podporou investic do zpracovatelského průmyslu je dlouhodobější snaha dostat se v některých komoditách na hranici soběstačnosti. Vedle vepřového a drůbeže například také v produkci ovoce, zeleniny či brambor. U cukrové řepy a u výroby cukru bude snaha udržet stávající produkci do roku 2030. "Od letoška se také podařilo navýšit podporu z evropských peněz místo ročního příspěvku 200 milionů na 400 milionů korun pro zemědělce. Chystáme na ministerstvu také vznik marketingového fondu, jehož cílem je rozvíjet u spotřebitele vztah k českým potravinám a také propagace českých potravin v zahraničí," uvedl Bílek.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru