Minipivovar Lucky Bastard se rozšíří, jeho srdcem bude automatizovaná varna

Pivovarství

Minipivovar Lucky Bastard se rozšíří, jeho srdcem bude automatizovaná varna

07.03.2016 10:20:00

Brno 7. března (ČTK) - Jediný brněnský minipivovar, který se specializuje na svrchně kvašené pivo - Lucky Bastard, chystá v létě rozšíření do nových prostor. Důvodem je zvýšená poptávka. Nový pivovar bude mít základní kapacitu kolem 4000 hektolitrů ročně, s možností rozšíření až na 10.000 hektolitrů, což je hranice, která dělí malé pivovary od středních. ČTK to řekl jednatel pivovaru Jan Grmela. "Náš současný pivovar již delší dobu vyrábí na sto procent, a to i v zimním období, další růst je podmíněn přesunem do jiné lokality, ač stále v okresu Brno-město," uvedl Grmela. Přesné místo zatím uvést nechtěl.Pivovar se dál bude specializovat na vaření silných svrchně kvašených piv. "Nebude však problém uvařit prakticky libovolný pivní styl včetně klasického světlého ležáku. Srdcem pivovaru je automatizovaná tisícilitrová varna s parním otopem a pivní tanky o celkové ležácké kapacitě cca 300 hektolitrů," uvedl Grmela.

Lucky Bastard chce zachovat současný sortiment piv a zlepšit jejich dostupnost jak v lahvích, tak v sudech. "Naši technologii rádi zpřístupníme tzv. létajícím pivovarům, které o tento projekt už dříve projevily zájem," uvedl Grmela. Létající pivovary jsou novým trendem. Jejich majitelé nemají vlastní výrobnu a najímají si jednotlivé várky jinde podle svého receptu.

Počet minipivovarů na jižní Moravě stále roste. Je jich podle dostupných informací už kolem 40. Nedávno začal vařit i minipivovar v Rajhradě u Brna. Nese název Duck&Dog a pivo dováží do několika hospod, které se specializují na malé pivovary. Do léta má vzniknout minipivovar v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku na místě baru Na vyhlídce.

Počet minipivovarů v Česku překročil hranici 300. V polovině ledna jich bylo 302, což je o 22 více než v roce 2014. Jejich počet patrně dál poroste a může se podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně zastavit až na dvojnásobku nynějšího čísla.

Automatizace a modernizace pivovarů 2016
14. dubna 2016, Chodová Planá
6. ročník mezinárodní konference pro pivovarské profesionály

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru