Alkoholické nápoje

Majiteli Becherovky klesly čtvrtletní tržby, oslabil odbyt v Asii

29.10.2013 14:26:29

Francouzskému výrobci alkoholických nápojů Pernod Ricard v minulých třech měsících klesly tržby o devět procent. Největší snížení zaznamenal v Asii a na mladých trzích. V Číně, která je pro výrobce vodky Absolut druhým největším trhem po Spojených státech, mu tržby klesly dvouciferným tempem. Společnost, která mimo jiné vlastní i českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka, to oznámila v dnešním prohlášení.

Tržby v období od července do září činily dvě miliardy eur (51,4 miliardy Kč) oproti 2,2 miliardy eur ve stejném období loni. Společnost zhoršení přikládá nepříznivému pohybu směnných kurzů a dobrým výsledkům v loňském srovnatelném období. Pernod je podle tržeb druhou největší nápojovou skupinou na světě za britskou firmou Diageo. Mezi jeho značky patří mimo jiné vodka Absolut, šampaňské Mumm, whisky Ballantine’s a koňak Martell.

Firmě se dosud úspěšně dařilo kompenzovat pomalý růst prodeje v Evropě právě příjmy na rozvíjejících se trzích v Asii, na Blízkém východě a v Africe. Podobně jako rivalovi Rémy Cointreau a dalším konkurentům jí ale uškodila kampaň čínské vlády zaměřená na luxusní dárky, poznamenala agentura Reuters. Také růst druhé největší ekonomiky světa v minulých čtvrtletích zpomaloval. Vzpamatoval se v minulém kvartálu, tento stav se ale podle některých ekonomů nemusí udržet.

"V Číně očekáváme těžké první pololetí," řekl agentuře Reuters finanční ředitel Pernodu Gilles Bogaert. V druhé půlce roku by podle něj mohlo nastat zlepšení, tempo oživení ale není jisté. Společnost také upozornila, že v tomto fiskálním roce do konce června 2014 očekává zisk z pokračující činnosti mezi čtyřmi a pěti procenty. V minulém fiskálním roce jí stoupl o šest procent.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru