Alkoholické nápoje

Majiteli Becherovky klesl pololetní zisk, čeká pomalejší růst

17.02.2014 17:47:47

Paříž 17. února (ČTK) - Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard vydělal za šest měsíců do loňského prosince 839 milionů eur (23,07 miliardy Kč), o dvě procenta méně než před rokem. Oznámila to společnost, která mimo jiné vlastní českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka. Skupina podle agentury Reuters varovala, že čínská poptávka po jejích koňacích Martell a whisky Ballantine's bude v příštích šesti měsících dál stagnovat. Zároveň upozornila, že roční zisk jí stoupne méně, než se čekalo.

Pernod je podle tržeb druhou největší nápojovou skupinou na světě za britskou firmou Diageo. Mezi jeho značky patří mimo jiné vodka Absolut nebo šampaňské Mumm. Druhým největším trhem je pro něj Čína, kde mu ale v uplynulém pololetí klesly tržby o 18 procent. Pernod Ricard původně očekával, že poptávka se ve druhé polovině jeho finančního roku začne zlepšovat. Generální ředitel Pierre Pringuet ale v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters podotkl, že oživení v Číně potrvá déle, než se čekalo.

"Zlepšení jsme očekávali od začátku čínského nového roku (v únoru), vláda ale pokračuje ve svém přísném postoji k pompéznímu chování," poznamenal také. Pernod podobně jako konkurenční Diageo a Rémy Cointreau zasáhla kampaň vlády v Pekingu proti okázalému utrácení čínských státních úředníků, ale i zpomalující růst čínské ekonomiky, která je druhou největší na světě. Finanční rok skupiny končí 30. června. Pernod nyní očekává, že mu roční provozní zisk stoupne o jedno až tři procenta. Loni v říjnu počítal s růstem o čtyři až pět procent.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru