Likérka Rudolf Jelínek loni hospodařila se ziskem, investice však nyní neplánuje

28.06.2012 16:31:07

Vizovická likérka Rudolf Jelínek, která je největším českým výrobcem ovocných destilátů, v loňském roce hospodařila se ziskem 22,6 milionu korun před zdaněním. Splnila tak plánovaný výsledek, který byl 20 mil. Kč. Zisk zůstal na podobné úrovni jako v roce 2010, kdy činil 21,5 milionu korun před zdaněním. Zisk ve výši 20 milionů korun plánuje likérka i letos, přestože asi čtyři měsíce zůstala kvůli rekonstrukci uzavřená stáčírna. Firma se však předzásobila, řekl dnes ČTK místopředseda představenstva Zdeněk Chromý.


    
Společnost neplánuje v letošním roce žádné další investice. Oprava stáčírny by měla být hotová v polovině července. Celý areál likérky tak bude kompletně zrekonstruován. "Byl to dvanáctiletý proces," uvedl Chromý.
    
Do oprav stáčírny společnost investovala asi 30 milionů korun. Nová stáčírna umožní vyrábět na obou hlavních linkách zároveň, což dosud nebylo možné. Budova bude spojena mostem s logistickým centrem.
    
Letošní produkce bude zřejmě ovlivněna špatnou úrodou švestek. "V republice je situace špatná, výrazné budou ztráty i v našich vlastních sadech, kde je téměř 50 hektarů švestek," uvedl Chromý s tím, že nedostatek ovoce se bude kompenzovat nákupem z jiných zemí. Jelínek tradičně nakupuje většinu švestek z balkánských zemí. "Mám aktuální informace z Rumunska, že úroda by tam měla být minimálně průměrná," poznamenal Chromý.
    
Likérka přímo ve Vizovicích zaměstnává více než stovku zaměstnanců. Se ziskem skončilo podle Chromého také hospodaření dceřiných společností skupiny R. Jelínek v Rumunsku, Slovensku, Bulharsku a Chile, kde pracují další desítky lidí.
    
Rudolf Jelínek navazuje na více než 400letou tradici výroby slivovice na Valašsku. V nabídce společnosti je nejen slivovice, ale i hruškovice, třešňovice, meruňkovice, jablkovice a další destiláty.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru