Liberecký kraj chce v Turnově vyučovat pivovarnictví

Pivovarství

Liberecký kraj chce v Turnově vyučovat pivovarnictví

28.10.2018 07:19:00

Liberec 28. října (ČTK) - Liberecký kraj chce v Turnově na Semilsku otevřít nový učební obor pivovarník - sladovník. Reaguje tím na poptávku zaměstnavatelů, řekl novinářům náměstek hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj). V celém Česku jsou podle něj pouze čtyři školy, které tento obor nabízejí, ale v Libereckém kraji není ani jediná. Pivovarů a minipivovarů přitom přibývá a kvalifikovaní odborníci jim chybí. Obor by se měl začít vyučovat už od září příštího roku, nejprve ale musí jeho otevření schválit ministerstvo školství.

Nový obor má rozšířit nabídku Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově. "Všechny pivovary v Libereckém kraji mají zájem o tento obor, protože jim chybí právě zejména sládkové a pivovarníci. K výuce se využije praktické zázemí Pivovaru Svijany, který zajistí odbornou výuku. Pokud bude zájem vyšší, tak bychom uvažovali i o školním pivovaru," řekl Tulpa. Počítá se podle něj s třídou pro deset až 15 studentů. Pokud jich tolik nebude, spojí se podle Tulpy zřejmě v multioborovou třídu s oborem kuchař-číšník.

Na poptávku zaměstnavatelů reaguje kraj také novým zdravotnickým oborem, který by se měl od září příštího roku vyučovat na Gymnáziu v Jilemnici na Semilsku. "Překvapil nás zájem i ze sousedního Královéhradeckého kraje, kde zdravotní sestry rovněž chybí," dodal Tulpa. Budoucí zdravotní sestry a ošetřovatelé se zatím v Libereckém kraji učily jen ve zdravotnických školách v Liberci a Turnově. Letos na podzim kraj dvě třídy pro budoucí sestry a ošetřovatele otevřel v České Lípě, kde vzniklo detašované pracoviště liberecké zdravotní školy.

"V Jilemnici nebude detašované pracoviště, chceme výuku oboru začlenit do gymnázia. Kapacita je nastavena na 30 studentů, ale počítáme, že jich bude tak 20," řekl Tulpa. Celkový počet studentů na škole se s otevřením nového oboru zřejmě nezvýší. Kraj chce totiž utlumit obor zaměřený na veřejnoprávní činnost a informační technologie, který tak už příští školní rok gymnázium neotevře. Výuku všeobecných předmětů na zdravotním oboru zajistí pedagogové gymnázia, na výuce odborných předmětů bude škola spolupracovat s Masarykovou městskou nemocnicí Jilemnice. Pro zajištění výuky musí gymnázium zřídit tři odborné učebny, plánuje proto přestavět bývalý byt školníka.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru