Kozí farma v Pěnčíně má novou dojírnu s dvojnásobnou kapacitou

Mlékárny

Kozí farma v Pěnčíně má novou dojírnu s dvojnásobnou kapacitou

06.07.2017 14:24:03

Pěnčín (Jablonecko) 6. července (ČTK) - Kozí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně na Jablonecku se rozrůstá, aktuálně už chová zhruba 650 koz a 600 ovcí. Na počet dojných ovcí a koz je největší farmou v zemi. ČTK to řekl syn majitele Josef Pulíček ml. Farma je limitována počtem hektarů, které obhospodařuje. Aby zajistila pro svá zvířata dostatek krmení, nemá už moc prostoru k dalšímu rozšiřování stáda, strop je podle Pulíčka zhruba na 1500 kusech.

Farma, která před pěti lety získala ocenění Farma roku 2012, je oblíbeným cílem turistů. Vedle hospodářství a zpracování mléka je součástí areálu také sklárna a výtvarné dílny, kde si mohou děti navlékat korále nebo vyrobit skleněnou mozaiku, návštěvníci si mohou také zkusit navlékání korálů na navlékací mašince nebo si zahrát kuličky. Součástí areálu je i malá zoo, kde je zastoupena většina zvířat typických pro český venkov. "Ročně areálem projde kolem 25.000 lidí," řekl Pulíček ml.

Nosným programem farmy je ale chov ovcí a koz a zpracování mléka v místní malé mlékárně. Letos farma podle Pulíčka investovala do nové dojírny. "Už bylo potřeba tu dojírnu rozšířit a modernizovat, díky evropským dotacím se nám podařilo udělat novou dojírnu, kde můžeme najednou dojit 80 kusů a doba dojení se zkrátila z tří hodin na hodinu 45 minut. Dojíme dvakrát denně, ráno a večer," dodal Pulíček. Teď v letní sezoně zpracovává podle něj mlékárna denně asi 1200 litrů kozího a až 700 litrů ovčího mléka.

Kvalitní produkty z kozího a ovčího mléka vyrábí pěnčínská farma většinou v biokvalitě, a tak nepatří k nejlevnějším. Přesto sotva stačí uspokojit poptávku. Lidé mají možnost produkty ochutnat a nakoupit přímo v areálu farmy v Pěnčíně, dodává ale také do velkých obchodních řetězců, jako je Globus, Kaufland, Makro, prodávají i prostřednictvím prodejen zdravé výživy nebo specializovaných e-shopů. "Větší zájem je o kozí výrobky než o ty ovčí, jinak se prodává hlavně základ - přírodní sýr, neochucené mléko a bílý jogurt," dodal Pulíček.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru