Pivovarství

Komu nejvíc chutnají hořká piva? Češkám nad padesát

18.01.2017 12:49:00

České pivovary by si měly předcházet ženy. Hlavně již zralé dámy totiž dávají přednost pivům s vyšší hořkostí, což je zpravidla doména českých ležáků. Naopak Maďarkám nebo Slovenkám stejného věku chutnají spíše takzvaná europiva, tedy nápoje s nižší hořkostí. „Češky, zejména nad padesát let, výrazně preferují tradiční hořká piva, dokonce víc než čeští muži," uvedl Jaromír Fiala z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Článek byl převzat se souhlasem redakce denik.cz.

Je spoluautorem průzkumu v zemích visegrádské čtyřky, na který finančně přispěl Mezinárodní visegrádský fond. Výzkum pak potvrdil, že ve všech sledovaných zemích mají lidé spíše rádi tradiční domácí piva se stupňovitostí 11,5 až 12. „Na druhou stranu piva s vyšší stupňovitostí už jim zase tolik nechutnala. Čeští muži si ale silnější pivo klidně dají," upřesnil Fiala.

Nicméně výsledky výzkumu, který vyjde v jarním čísle časopisu Kvasný průmysl, ukazují, že české tradiční pivovary se o zákazníky bát nemusí. Stejně tak pěstitelé surovin, které se pro výrobu českého piva používají. Zbystřit by ale měly například pivovary u našich severních sousedů, neboť mladí Poláci dávají stále častěji přednost méně hořkým pivům evropského typu. „Je otázka, zda se polské pivovary nemají více orientovat na evropský typ piva," řekl Fiala.

Pivovarů přibývá
Vývoj posledních let dává výzkumu za pravdu. Nejen v České republice prudce roste počet minipivovarů, které nevaří pouze pivní speciály, ale i tradiční české ležáky. „Tento trend začal ve Spojených státech jako reakce na stále unifikovanější výrobu. Navíc se pivo zbavilo nálepky, že se jedná o nějaký podřadný nápoj, čemuž hodně napomohl například Michael Jackson (pozn. red.: nejedná se o zesnulého zpěváka, ale světového degustátora)," uvedl ředitel Zámeckého minipivovaru Zábřeh Radovan Koudelka. Dnes lze v Česku napočítat 377 pivovarů různých velikostí, přičemž podle odborníků bude jejich počet ještě narůstat.

Mladí pijáci
A budou se muset snažit, protože při výběru piva je mezi českými muži i ženami nejčastějším kritériem chuť. Stejně tak je pro ně důležitá značka. „Mezi deseti českými konzumenty bychom našli přibližně jen jednoho, který se většinou nezajímá o značku a typ piva, které si kupuje, a téměř žádného, který by se o to nezajímal vůbec," vysvětlil nedávno sociolog Jiří Vinopal, který se výzkumem vztahu Čechů k pivu zabývá už dlouhou řadu let.

V Česku hořká piva preferuje i mladší generace pijáků. V tomto ohledu mohou být české pivovary spokojeny, zvlášť když jim počet konzumentů ještě vzrůstá. „Již třetím rokem sledujeme patrný nárůst množství vypitého piva konzumovaného nejmladšími ženami ve věku 18 až 29 let," dodal Vinopal.

Zdroj: denik.cz

 

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru