Komplex na kultivaci ovoce má podpořit ekonomický růst v Limburku

Zpracování komodit

Komplex na kultivaci ovoce má podpořit ekonomický růst v Limburku

09.05.2013 19:45:00

V belgickém městečku Kerkom-bij-Sint-Truiden byl otevřen nový komplex na kultivaci ovoce v rámci centra PCFruit. Realizace projektu je důležitá pro region Limburk, který byl před pár měsíci silně zasažen ohlášeným uzavřením automobilky FORD v Genku.


S investicemi ve výši zhruba 9 miliónů euro byly aktivity centra rozšířeny na kultivaci jahod, bobulovitých plodů a menších druhů ovoce. Hlavním záměrem je výzkum, zkušební kultivace a poskytování informací Vlámskému ovocnářskému průmyslu v provincii Limburk, která je pěstováním ovoce známá.
V PCFruit zajistí mj. vědecký výzkum nových možných odrůd ovoce, zaměří se na ochranu a nejefektivnější způsob a podmínky k pěstování. V rámci nového komplexu bude fungovat i přepážka, kam můžou přijít pěstitelé ovoce s technickými otázkami.
Realizace ovocnářského výzkumného centra v Brustem industrial parku tak naplňuje jeden z cílů tzv. Strategického akčního plánu pro Limburk (SALK), který byl sestaven s cílem zajistit regionu i po uzavření automobilky ekonomický růst. Vedení centra je optimistické a doufá, že centrum přiláká více inovativních podnikatelských aktivit v oblasti ovocnářství a souvisejících služeb a technologických sektorů – ať už v asociaci s univerzitami a vysokými školami nebo bez nich.
Kromě toho může ovocnářský komplex přilákat příbuzný průmysl jako potravinářství, farmaceutický a robotický průmysl. To pak zajistí vytvoření dalších pracovních míst.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Bruselu.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru