Nealkoholické nápoje

Kofola zprovoznila linku za 150 milionů, očekává ale těžký rok

20.03.2012 12:08:49

Ropa, polotovary pro výrobu PET lahví, cukr, isoglukóza a ovocné koncentráty. To jsou položky, které mají největší vliv na zvyšující se ceny nealko nápojů. Velmi tvrdý konkurenční trh, ale i nestabilní situace v eurozóně jsou dalšími faktory, které nepřejí pozitivním hospodářským výsledkům. Přesto Kofola v minulém roce zlepšila své klíčové ukazatele. „Rok 2011 znamenal pro Kofolu jednu z nejtěžších zkoušek v historii,“ říká Jannis Samaras, generální ředitel Kofoly, a pokračuje: „Museli jsme udělat zásadní změny v řízení a zároveň udržet motivaci našich zaměstnanců. Domnívám se, že hospodářský výsledek hovoří za vše – trh s nealko nápoji je velice tvrdý, ale Kofola je zdravou a efektivní firmou.“„Očekávám, že rok 2012 nebude jiný. Eurozóna bude procházet důležitou zkouškou, důvěra spotřebitelů tomu bude jistě odpovídat, ceny surovin pravděpodobně porostou, jednání s řetězci o obchodních podmínkách budou nadále velmi obtížná. Přesto i tento rok budeme pokračovat v receptu, který jsme si sepsali v minulém roce. Na jedné straně efektivní řízení nákladů, na druhé straně inovace a investice do zdravějších nápojů,“ přibližuje priority na tento rok generální ředitel Kofoly Jannis Samaras.

Že nejde o prázdnou proklamaci, dokazuje právě v těchto dnech Kofola uvedením Kojenecké vody Rajec. Jde o první produkt Kofoly pro děti do 3 let a pro nastávající maminky. K otevření dalšího strategického segmentu říká marketingový ředitel Kofoly Jiří Vlasák: „V segmentu neochucených vod jsou kojenecké vody v Česku zastoupeny pouhými 2,4 %. Oproti tomu třeba na Slovensku je to 7,2 %, tedy třikrát tolik. Přitom čím dál více českých spotřebitelů si uvědomuje, že investice do kvalitních nápojů je investicí do jejich vlastního zdraví. A u dětí to platí dvojnásob. Proto vidíme v této kategorii příležitost pro silný růst.“ (Zdroj dat: AC Nielsen).

Mezi klíčové události minulého roku v životě Kofoly patřila koupě výrobce energetických nápojů Semtex a Erektus. Další zásadní událostí bylo zprovoznění nové unikátní linky za 150 mil. Kč na nápoje bez konzervantů v Mnichově Hradišti, přičemž 44,7 mil. Kč získala Kofola z dotačních programů EU.

Kofola je výrobcem nejen produktů Kofola, ale i sirupů Jupí, pramenitých vod Rajec, dětských nápojů Jupík a dalších značek jako Semtex či Vinea.

www.firma.kofola.cz

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru