Kofola odhlučnila výrobu, město ale pořád dostává stížnosti

Nealkoholické nápoje

Kofola odhlučnila výrobu, město ale pořád dostává stížnosti

29.07.2018 13:25:00

Mnichovo Hradiště (Mladoboleslavsko) 29. července (ČTK) - Společnost Kofola dokončila práce na odhlučnění výroby ve svém výrobním závodu v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. Na hluk z provozu si stěžovali místní obyvatelé. Kofola do protihlukových opatření investovala více než 12,5 milionu korun, řekla ČTK mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová. Někteří lidé z okolí si ale stále stěžují na hluk.

Hygienici loni rozhodli o pozastavení výkonu chladicích zařízení v areálu firmy. Proti tomuto zákazu se vedení Kofoly odvolalo. Továrna tak mohla i přes porušování nočních hlukových limitů stále vyrábět. Hygienici firmě dali povolení, ve kterém žádala o možnost vyrábět při nadměrném hluku po časově omezenou dobu. Kofola tak na základě tohoto povolení mohla vyrábět do konce letošního června, do té doby zároveň měla učinit taková opatření, aby hluk odpovídal limitům.

Kofola kvůli snížení hluku přemístila kompresorovou stanici, přemístila a pořídila nové chladiče a vyměnila vrata a dveře trafostanice za protihluková. Zároveň omezila kamionovou dopravu v okolí závodu, kamiony čekají v neobydlené oblasti a do Kofoly zajíždějí na vyzvání jednotlivě.

"V červnu proběhlo akreditované měření hluku, které prokázalo plnění limitů hluku dle platné legislativy," řekla Musilová. Potvrzuje to i starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman (SNK Žijeme pro Hradiště). "Kofola měla do konce června provést všechny úpravy, které jim nařídila krajská hygiena, a měla předložit měření. Byl jsem se tam osobně podívat a výsledek je takový, že Kofola ty úpravy provedla, zdroje hluku přesunula a měření, které předložila, je v pořádku," řekl Lochman. Podle něj se Kofole měření hluku nikdy předtím nepovedlo tak, aby odpovídalo předpisům.

I přes to ale starosta dostává další stížnosti. "Mám stále stížnosti od asi tří lidí, kteří říkají, že se ten hluk nezmenšil, akorát se přesunul do jiné doby. Občané říkají, že to budou měřit na své náklady, ale abychom měli sami nějaké vodítko, tak jsme se na radě usnesli, že necháme v blízké době udělat další měření," řekl Lochman.

Podle něj je možné, že v některých domech se zdroje hluku sčítají. V okolí vede frekventovaná silnice a stojí místní trafostanice. "A když v noci přijedou náklaďáky, tak vytváří další hluk. Když se toto všechno nasčítá, tak to může vytvořit nějaký další diskomfort," řekl Lochman.

Město nyní bude situaci dále monitorovat. Snaží se zároveň zcela odklonit kamionovou dopravu. "Náklaďák přijede k fabrice a vyjíždí do takového kopečka. Když přijíždí naložený, tak to samozřejmě udělá nějaký hluk, a to by vzbudilo každého. Už asi před deseti lety se řešilo, že by se Kofola napojila přímo na hlavní silnici II/268. Myslím si, že to by mohlo být to řešení pro kamiony," dodal Lochman.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má sedm výrobních závodů na pěti trzích střední a východní Evropy (v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku). K výrobkům Kofoly vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru