KCT Data přibližuje studentům ČVUT praxi SAP a informačních systémů

26.04.2013 08:51:25

KCT Data, s.r.o., česká společnost poskytující služby v oblasti podnikových informačních systémů, usiluje o zprostředkování zkušeností svých lidí také studentům, které čeká rozhodování o profesní budoucnosti. Proto už od roku 2010 navštěvují konzultanti a technologové KCT Data pražskou Fakultu elektrotechnickou ČVUT a účastní se studijního programu Otevřená informatika v rámci studijního oboru Softwarové inženýrství.


„Jedním z dlouhodobých problémů výuky na technických školách je příliš intenzivní zaměření především na technologie a časté opomíjení okolní reality. Přitom pro studenty je důležité vědět, co práce v jednotlivých oborech znamená – jaké vyžaduje schopnosti a předpoklady, v čem je jedinečná, co je jejím těžištěm, jaký je o ni zájem, jaký prostor pro osobní růst nabízí, popřípadě kolik se v ní dá vydělat. Nejlepší možností, jak toto zlepšit, je spolupráce s průmyslovými partnery, kteří realitu znají nejlépe. Proto zveme například odborníky ze společnosti KCT Data, aby formou přednášek a cvičení seznamovali studenty s prostředím informačního systému SAP a podnikovými informačními systémy vůbec," říká garant a vyučující předmětu „Průmyslové informační systémy“ Ing. Pavel Náplava z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
„Naše přednáška pochopitelně nemá ambici někoho SAP učit, jejím cílem je poskytnout posluchačům základní přehled“, doplňuje konzultant KCT Data Petr Macháček, který vede v rámci studijního programu Otevřená informatika přednášku o SAP.
Na trhu práce je o konzultanty a technology SAP značný zájem. KCT Data se snaží touto spoluprací vytvořit pro budoucí absolventy lepší výchozí podmínky, protože lepší povědomí a problematice informačních systémů jim může značně usnadnit začátky v reálném pracovním životě. Studenti technické univerzity pochopitelně inklinují spíše k technologické oblasti, což dokládá i 90 % jejich dotazů a komentářů. „Jako procesní konzultant bych mnohé z jejich dotazů neuměl zodpovědět, mé bázové a technické znalosti se těm jejich nevyrovnají. Proto jsem rád, že mě na přednáškách a následných diskuzích podporuje kolega znalý technologií“, říká Macháček. „Ale jeho přítomnost je pro studenty užitečná i z jiného důvodu: nejen já jako tzv. povídavý filozof pro informační systémy, ale i on jako zkušený technolog jim neustále zdůrazňujeme, že technologie je jen jedním z aspektů našeho oboru – těmi dalšími jsou kvalitní komunikace s uživateli, nadhled, zdravý úsudek a nepřetržité spojení s realitou zákazníka.“
Studenti se liší svým zaměřením. Někteří se například specializují na počítačové vidění, počítačovou grafiku či interakci – ti pravděpodobně přímo s produkty SAP pracovat nebudou a přednáška je pro ně jen doplněním mozaiky celkového přehledu. Mnozí ovšem naproti tomu inklinují k oborům jako je umělá inteligence či softwarové inženýrství – a těm asi SAP někdy více či méně cestu zkříží. Při těchto přednáškách a především při následných konzultacích mají studenti možnost získat základní orientaci a dozvědět se zkušenosti z první ruky. Hlubší vhled do oboru mohou získat při spolupráci s KCT Data v rámci různých druhů studentských prací, kterou jim firma také nabízí.
Není pak výjimkou, když se ze studentů absolvujících praxi v KCT Data stanou regulérní zaměstnanci s širokými možnostmi kariérního růstu. O tom, jak se na práci v KCT Data dívají sami zaměstnanci, se mohou nejen studenti dozvědět více z tohoto videa: http://youtu.be/XJ16K78au4A.
Studenti se zájmem o oblast softwaru SAP mohou kontaktovat přímo garanta předmětu „Průmyslové informační systémy“ na FEL ČVUT Ing. Pavla Náplavu (naplava(at)fel.cvut.cz), který je připraven zkonzultovat s nimi možnosti uplatnění a získání zkušeností a poradit vhodnou kontaktní osobu u odborné firmy.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru