Jindřichohradecké Fruko začne stáčet i víno, technologie přišly na 55 milionů korun

Alkoholické nápoje

Jindřichohradecké Fruko začne stáčet i víno, technologie přišly na 55 milionů korun

27.12.2015 14:28:00

Jindřichův Hradec 27. prosince (ČTK) - Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz se od příštího roku nově zaměří na výrobu vína. Začne stáčet bílá, červená i růžová vína z Itálie a ze Španělska, pořídila si na to vybavení za 55 milionů korun. Většina vína bude směřovat do Ruska, odkud je majoritní vlastník likérky, holding Ladoga. ČTK to řekl ředitel společnosti Fruko Schulz Josef Nejedlý.

"Nabídneme je i na český trh, ale většinu budeme určitě exportovat do Ruska. Takové jsou nyní požadavky ruského trhu," řekl Nejedlý. Do Ruska likérka vyváží i většinu šumivých vín, která lahvuje už druhým rokem, a také sladkých likérů, na které se podnik více zaměřil letos. "Už se nespecializujeme pouze na konzumní lihoviny, jako je rum, vodka, zelená a vaječný likér, které ale pořád tvoří základ výroby především pro český trh," uvedl šéf firmy.

Podle Nejedlého jsou likéry s nízkým podílem alkoholu trendem posledních let. V Jindřichově Hradci tak letos začali vyrábět 25 druhů nových likérů. Netají se tím, že někdy jde o obdoby světových značek, které se používají do míchaných nápojů. Likérka tak produkuje třeba krémovou whisky, novinkou je whisky s příchutí medu a třešní.

O zásadní změně výrobního programu rozhodl ruský holding Ladoga, který se většinovým vlastníkem likérky stal v roce 2013. Dlouhá léta předtím byl jejím exportním partnerem. Do Ruska nyní putuje asi 80 procent z celkového vývozu firmy, likérka ale vyváží také do skoro třicítky dalších zemí, na východ i do států Evropské unie.

V Jindřichově Hradci se letos vyrobí více než osm milionů lahví alkoholu, což je podobný objem jako v roce 2014. Zhruba totožné budou i tržby, které loni podnik vykázal ve výši 432 milionů korun. Ladoga vlastní 85 procent akcií jindřichohradecké likérky, která zaměstnává zhruba stovku lidí. Do ruského holdingu patří také dva výrobci koňaku ve Francii a dva španělské vinařské podniky.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru