Jihočeská univerzita nabízí nový předmět sýrařství

Výroba sýrů

Jihočeská univerzita nabízí nový předmět sýrařství

03.09.2017 14:47:00

České Budějovice 3. září (ČTK) - Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity (JU) otevře v blížícím se akademickém roce nový předmět sýrařství. Bude součástí nově akreditovaného magisterského oboru Kvalita zemědělských produktů. Studenti si vyzkouší, jak se vyrábějí jednotlivé druhy sýrů. ČTK to řekla Eva Samková ze Zemědělské fakulty, která předmět vyučuje. Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka mají tito absolventi velkou šanci najít práci v mlékárenství.

Fakulta má pro sýrařství vybavení v laboratořích pavilonu E a v minimlékárně, která sídlí v budově s minipivovarem. Předmět se zkušebně vyučoval letos v letním semestru, přihlásilo se devět studentů. Věnují se teorii, mají praktická cvičení, semináře s odborníky i exkurze. "Učí se rozlišit, jak se značí správně sýry, měli cvičení na výrobu čerstvých sýrů, dělali jsme ricottu, tvaroh i tvaroho-smetanový krém, pak ještě polotvrdé a pařené sýry. Dalším významným cvičením byla senzorická analýza, kde si otestovali, jestli dokážou rozeznat jednotlivé chutě, a hodnotili sýry," řekla Samková. Přihlásili se i studenti, kteří mají domácí zvířata a zkoušeli již sýr vyrábět.

Obor Kvalita zemědělských produktů budou studovat čtyři studenti, předmět sýrařství bude v letním semestru, přihlásit se mohou studenti různých oborů. Na Zemědělské fakultě je 1185 studentů. Kopáček ČTK řekl, že Zemědělská fakulta JU má velmi dobrou zkušenost s výukou potravinářských oborů, společně s mlékárenským svazem a Mendelovou univerzitou se zapojila i do projektu Komplexní vzdělávání v mlékárenství.

"Předmět sýrařství je dobrý, protože v jižních Čechách operuje jeden z největších výrobců Madeta, která potřebuje vysokoškolsky vzdělané odborníky, a na Jihočeské univerzitě tomu skutečně rozumí, sýrařskou vědu ovládají a umí. Jsou zaměřeni na praktickou mlékařinu, takové lidi potřebujeme v naší mlékárenské praxi, odborníků se nám nedostává. Absolventi se mohou jednoznačně uplatnit v Madetě," řekl Kopáček. Připomněl, že ve Veselí nad Lužnicí funguje Střední odborná škola ekologická a potravinářská, pro jejíž absolventy je podle něj nový obor na Zemědělské fakultě JU vhodným pokračováním.

Samkovou inspiroval v roce 2009 projekt o vzdělávání v mlékařství, kdy zavedla na škole workshop Výroba sýrů. Zapojili se studenti i senioři, vyráběli i máslo. Při zkušební výuce předmětu se letos studenti podívali do dvou závodů Madety - v Řípci, kde je tavírna a plátkovna sýrů, a v Českém Krumlově, kde se vyrábí niva. Jeden ze seminářů vedl Kopáček, další Vladimír Čejna z firmy Savencia Fromage & Dairy, dříve TPK Pribina.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru