Aktuality

Hradecké strojírny ZVU POTEZ letos očekávají mírný pokles tržeb

Hradecké strojírny ZVU POTEZ letos očekávají mírný pokles tržeb

02.10.2014 17:04:00

Brno 2. října (ČTK) - Hradecké strojírny ZVU POTEZ, které vyrábějí zařízení pro potravinářský, chemický a energetický průmysl, letos očekávají mírný pokles tržeb oproti loňským 755 milionům korun. Důvodem jsou některé odložené projekty. Firma ale nabere kolem 30 nových zaměstnanců. Na strojírenském veletrhu v Brně to ČTK řekl obchodní ředitel společnosti Martin Kovář.

"Tržby budou nepatrně nižší z důvodu odsunu některých větších zakázek," uvedl Kovář. Podle něj to souvisí i se situací na Ukrajině. "Byli jsme daleko v kontraktačních jednání v regionu na sever od Doněcku. Šlo o dodávky pro chemický průmysl - 11 aparátů pro výrobu močoviny, realizace byla odložena," uvedl Kovář.

Výrobu má přesto firma zaplněnou a shání nové zaměstnance. Převážně jde o kvalifikované svářeče, kterých je na českém pracovním trhu nedostatek. "V minulosti jsme dělali i nábor svářečů ve Vietnamu, uvažujeme, že se k tomu vrátíme," uvedl Kovář.

ZVU Potez dokončuje větší pivovar v Etiopii s kapacitou 600.000 hektolitrů. Dodávka za 25 milionů euro je pro etiopského výrobce piva Raya Brewery. ZVU dodá a nainstaluje všechny potřebné technologie a zařízení pro výrobu piva, zaškolí personál a také nahraje do počítačů recepty.

Hradecká firma v Etiopii stavěla pivovary i v minulosti. "Větší investice v pivovarnictví jsou mimo Evropu, v Africe je velká rezerva i do budoucna. Aktuální spotřeba je tam do deseti piv ročně na hlavu," uvedl Kovář. Ostrý provoz v Etiopii firma spustí v příštím roce. Stavba se zpozdila z důvodu klimatických podmínek.

ZVU Potez letos změnila majitele. Nově je součástí švýcarské skupiny SAFICHEM. Transakci koncem července schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). SAFICHEM GROUP AG v Česku ovládá ještě Chemoprojekt, a.s., CHEMOPROJECT NITROGEN a.s., TECHNOEXPORT, a.s., VUAB Pharma, a.s. a PACOVSKÉ STROJÍRNY, a.s. Také Pacovské strojírny se zabývají dodávkami pro potravinářský průmysl a jejich výrobky končí například v pivovarech.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru