
Pivovarství
Heinekenu stoupl pololetní zisk, slabým místem byla Afrika
03.08.2015 09:02:00
Amsterodam 3. srpna (ČTK) - Nizozemská pivovarnická skupina Heineken v prvním pololetí zvýšila provozní zisk o 3,4 procenta na 1,55 miliardy eur (42 miliard Kč). Společnosti, která je třetí největší pivovarnickou skupinou na světě, se podařilo zvýšit zisk ve všech regionech s výjimkou Afriky. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že konsolidovaný provozní zisk před očištěním o mimořádné položky bude na srovnatelné bázi v prvním pololetí činit 1,53 miliardy eur.
Firmě se nejvíce dařilo v Asii, mimo jiné díky dvoucifernému růstu ve Vietnamu a tamnímu zájmu o pivo značky Tiger. Společnost dosáhla vyššího zisku také v Severní a Jižní Americe. V Evropě prodal Heineken méně piva než před rokem, kdy se konalo fotbalové mistrovství světa. Společnosti, která je největším prodejcem piva na západoevropském trhu, v prvním pololetí uškodilo i špatné počasí. I tak se jí ale dařilo přesvědčit zákazníky, aby přistoupili na vyšší ceny, nebo začali kupovat dražší značky. Slabým místem naopak byla Afrika, kde se firma potýkala s dopady inflace v Nigérii. Horších výsledků dosáhla i v Kongu a v Egyptě.
Heineken je třetí největší světovou pivovarskou skupinou po jedničce Anheuser-Busch InBev a skupině SABMiller, která vlastní Plzeňský Prazdroj. V České republice Heineken vlastní pivovary Starobrno, Královský pivovar Krušovice a Velké Březno. Společnost dnes ponechala beze změn odhad celoročního růstu příjmů. Nadále předpokládá, že prodej piva letos poroste pomaleji než loni.
Související články
- Heineken koupí většinu v největším slovinském pivovaru Laško, podmínkou jsou investice
- Ve Velkém Březně skončí provoz lahvové stáčecí linky, Heineken tam ale chce dále investovat
- Pivovar v Krásném Březně je k mání za 6,5 milionu korun
- Bloomberg: Rodina Heinekenů odmítla nabídku SABMiller na převzetí
- Zisk pivovaru Heineken v prvním čtvrtletí klesl o 37 procent
- Heineken pokračuje s rekonstrukcí pivovaru Velké Březno
- Pivovary Heineken ČR loni uvařily necelých 2,5 milionů hektolitrů piva
- Pivovar Starobrno loni opět uvařil přes milion hektolitrů piva
- Starobrněnský pivovar plánuje zvýšení výstavu, pomoci mají nové investice