Heineken zvýšil podíl v singapurské APB, čeká stagnaci zisku

22.08.2012 09:13:26

Nizozemská pivovarnická společnost Heineken zvýšila podíl v singapurské skupině Asia Pacific Breweries (APB) o 2,7 procentního bodu na 44,6 procenta a dostala se o krůček blíže k získání kontroly nad výrobcem piva Tiger a dalších asijských značek. Nizozemská firma dnes rovněž sdělila, že pro celý letošní rok čeká stagnaci zisků, když růst na mladých trzích světa nahradí pokles v západní Evropě.

Heineken koupil od singapurské investiční společnosti Temasek Holding a dalších akcionářů APB akcie za 367 milionů singapurských dolarů (5,8 miliardy Kč). Je to zatím jen malá část celkové nabídky firmy na převzetí 40 procent akcií v APB za celkem 5,4 miliardy singapurských dolarů (87 miliard Kč). Minulý týden Heineken zvýšil akcionářům APB svou nabídku na 53 singapurských dolarů za akcii z dřívějších 50 dolarů. Transakce by zvýšila podíl Heinekenu v APB na více než 80 procent.

Snahu evropské společnosti o ovládnutí APB ohrožuje thajský miliardář Čaren Sirivatanapchakdi. Jeho společnost Kindest Place před dvěma týdny podala firmě Fraser & Neave (F&N), která vlastní 40 procent APB, nabídku na koupi 7,3 procenta akcií pivovarů při ceně 55 singapurských dolarů za kus. Pokud by Kindest Place uspěla, ovládla by více než 15 procent APB a mohla by plán Heinekenu zmařit.

Čistý zisk Heinekenu za první pololetí vzrostl o 30 procent na 738 milionů eur (18,3 miliardy Kč), více než dvěma třetinami se ale na přírůstku podílel jednorázový zisk z prodeje majetku. Tržby se díky růstu prodeje, vyšším cenám a akvizicím zvýšily o pět procent na 8,8 miliardy eur, uvedla agentura AP.

Heineken je třetí největší pivovarnickou skupinou na světě a nyní se zaměřuje na expanzi na rozvíjejících se trzích. V České republice, kde mu patří rovněž třetí místo na trhu, ovládá například značky Krušovice, Zlatopramen, Starobrno či Březňák.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru