Hamé se snaží navýšit výrobu ve svém ruském závodě

Konzervárny

Hamé se snaží navýšit výrobu ve svém ruském závodě

18.08.2014 18:41:00

Kunovice (Uherskohradišťsko) 18. srpna (ČTK) - Potravinářská firma Hamé se snaží navýšit výrobu ve svém ruském závodě, aby minimalizovala případné škody hrozící omezením exportu do Ruska. V tuto chvíli je přímý dopad ruských sankcí na naši společnost minimální, řekl dnes ČTK společnosti Petr Kopáček. Hamé podle něj do Ruska zatím své produkty vyváží a její tamní závod, který zajišťuje 85 procent dodávek pro ruský trh, jede naplno. Hamé letos plánovalo utržit na ruském trhu zhruba 900 milionů korun, což je skoro 20 procent celkových tržeb. Z Česka dováželo přibližně 15 procent výrobků, zbytek vyrábí ve svém závodě v Rusku, kde produkuje paštiky, kečupy a kojenecké výživy."Je třeba zdůraznit, že potenciální rizika jsou velká a situace se může rychle změnit. Do ruského závodu se nyní snažíme přesunout výrobu ještě větší části našich produktů určených pro ruský trh, aby se ještě dále snížil podíl našeho přímého exportu do této země a omezilo se tak případné riziko," uvedl Kopáček. Hamé se ale kromě přímého dopadu ruských sankcí obává také dlouhodobějších negativních vlivů, které se obtížně vyčíslují. "Nevíme například, do jaké míry bude mít současná situace vliv na chování ruských spotřebitelů, u nichž hrozí ztráta dobrého jména českých výrobků, kterou se za poslední roky podařilo v mnoha hospodářských odvětvích vybudovat. Pro mnoho firem včetně naší je ruský trh mimořádně významné odbytiště a jeho případná ztráta by měla vážné následky," popsal Kopáček.

Dodal, že hrozí také rozkolísání cen v Česku a dalších evropských zemích, kam se mohou nahrnout produkty určené původně na ruský trh. Firma Hamé rovněž kvůli hrozícím rizikům musela omezit plánované investice do ruského výrobního závodu a do rozvoje ruského trhu, což podle Kopáčka negativně ovlivní její budoucí výnosy.

"Nynější situaci považujeme za krajně znepokojující a velmi rizikovou. Spirála sankcí, která se roztáčí, totiž neprospěje nikomu. Vše by se mělo řešit s chladnou hlavou, takto rozkolísané prostředí ať již na Ukrajině, v Rusku nebo v zemích EU rozhodně neprospívá hospodářské prosperitě. My potřebujeme předvídatelné prostředí, aby bylo možné patřičně plánovat," doplnil mluvčí.

Čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Další problémy může výrobcům způsobit očekávaný přetlak nabídky zboží na trzích EU. Na svém webu to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství. Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory Dany Večeřové mohou škody v důsledku poklesu cen komodit být pro tuzemské producenty až miliardové.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru