Granette/Starorežná v prvním pololetí překvapivě vzrostly tržby

Alkoholické nápoje

Granette/Starorežná v prvním pololetí překvapivě vzrostly tržby

08.07.2013 12:52:00

Druhému nejvýznamnějšímu producentu lihovin v tuzemsku likérce Granette/Starorežná vzrostly za první pololetí letošního roku tržby o čtyři procenta. Jen na spotřební dani odvedla letos likérka o 15 milionů korun více než ve stejném období loňského roku. Čísla vedení podniku překvapila, kvůli metylalkoholové kauze se spíše očekával propad. Nárůst likérka zaznamenává především u značkové vodky. Konkrétnější údaje o výši tržeb uvést nehodlá

Celkový prodej zůstal podle generálního ředitele společnosti Pavla Kadlece v meziročním srovnání zhruba na stejné úrovni jako loni, v tržbách na 104 procentech. "Radost nám dělají především prodeje Vodky 42 Blended, která se oproti stejnému období předchozího roku prodává o 43 procent více. Řada Royal je na 150 procentech, Režná na 110 procentech. Lépe si vede i čtyřicetiprocentní Hanácký tuzemák a Stará myslivecká," uvedl Kadlec. Na spotřební dani zaplatila likérka v prvním pololetí 349 milionů korun (oproti loňským 334 mil.) a na DPH odvedla 71 milionů (v roce 2012 to bylo 64 milionů).

Výrobky likérky se vyvážejí do zahraničí, na tržbách se tak podepsal i stoupající vývoz. Granette/Starorežná se etablovala na trzích jižní Ameriky, Mexika, ale třeba i Polska či Turecka. Nyní se připravuje export do Číny. Likérka Granette/Starorežná slaví se svým absintem úspěchy také v Chile, kde ročně prodá několik stovek hektolitrů tohoto alkoholického nápoje z pelyňku, kterému se pro jeho barvu a účinky přezdívá zelená víla. Zástupci firmy letos na jaře uvedli, že nyní hodlají s absintem a dalším lihovinami expandovat také na trhy v Bolívii a Peru.

Společnost Granette & Starorežná Distilleries je v tuzemsku druhým nejvýznamnějším producentem lihovin. Vznikla v roce 2011 sloučením společností Granette a Starorežná Prostějov. Roční produkce firmy činí zhruba 120.000 hektolitrů alkoholických nápojů. Do jejího výrobního portfolia patří více než stovka produktů, například Stará myslivecká, Starorežná či Hanácká vodka.

ČTK

Plně automatizovaný pivovar v Podněstří se zrodil v režii české a slovenské spolupráce

↑ nahoru