Granette/Starorežná v prvním pololetí překvapivě vzrostly tržby

Alkoholické nápoje

Granette/Starorežná v prvním pololetí překvapivě vzrostly tržby

08.07.2013 12:52:00

Druhému nejvýznamnějšímu producentu lihovin v tuzemsku likérce Granette/Starorežná vzrostly za první pololetí letošního roku tržby o čtyři procenta. Jen na spotřební dani odvedla letos likérka o 15 milionů korun více než ve stejném období loňského roku. Čísla vedení podniku překvapila, kvůli metylalkoholové kauze se spíše očekával propad. Nárůst likérka zaznamenává především u značkové vodky. Konkrétnější údaje o výši tržeb uvést nehodlá

Celkový prodej zůstal podle generálního ředitele společnosti Pavla Kadlece v meziročním srovnání zhruba na stejné úrovni jako loni, v tržbách na 104 procentech. "Radost nám dělají především prodeje Vodky 42 Blended, která se oproti stejnému období předchozího roku prodává o 43 procent více. Řada Royal je na 150 procentech, Režná na 110 procentech. Lépe si vede i čtyřicetiprocentní Hanácký tuzemák a Stará myslivecká," uvedl Kadlec. Na spotřební dani zaplatila likérka v prvním pololetí 349 milionů korun (oproti loňským 334 mil.) a na DPH odvedla 71 milionů (v roce 2012 to bylo 64 milionů).

Výrobky likérky se vyvážejí do zahraničí, na tržbách se tak podepsal i stoupající vývoz. Granette/Starorežná se etablovala na trzích jižní Ameriky, Mexika, ale třeba i Polska či Turecka. Nyní se připravuje export do Číny. Likérka Granette/Starorežná slaví se svým absintem úspěchy také v Chile, kde ročně prodá několik stovek hektolitrů tohoto alkoholického nápoje z pelyňku, kterému se pro jeho barvu a účinky přezdívá zelená víla. Zástupci firmy letos na jaře uvedli, že nyní hodlají s absintem a dalším lihovinami expandovat také na trhy v Bolívii a Peru.

Společnost Granette & Starorežná Distilleries je v tuzemsku druhým nejvýznamnějším producentem lihovin. Vznikla v roce 2011 sloučením společností Granette a Starorežná Prostějov. Roční produkce firmy činí zhruba 120.000 hektolitrů alkoholických nápojů. Do jejího výrobního portfolia patří více než stovka produktů, například Stará myslivecká, Starorežná či Hanácká vodka.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru