Firma Bidvest v Kralupech spustila plný provoz zpracování zvěřiny

Masný průmysl

Firma Bidvest v Kralupech spustila plný provoz zpracování zvěřiny

05.12.2013 15:30:00

Kralupy nad Vltavou (Mělnicko) 5. prosince (ČTK a Bidvest Kralupy) - Společnost Bidvest Czech Republic (bývalé Nowaco) z Kralup nad Vltavou na Mělnicku, která se zabývá zejména prodejem mražených a chlazených potravin, v těchto dnech zprovoznila údajně největší linku na zpracování zvěřiny v zemi. Linka za 36 milionů korun denně zpracuje přibližně 150 kusů zvěře, což je zhruba 5000 kilogramů zvěřiny. Firma se začala zabývat zpracováváním české zvěřiny pod značkou Petron na začátku tohoto roku a divize nyní spustila plný provoz. Novinářům to dnes řekl ředitel marketingu Antonín Rubáš.

V Česku se podle Bidvestu ročně uloví zhruba 13.000 tun zvěřiny, přibližně 80 procent je určeno pro export. Podle Českého statistického úřadu jedí lidé v Česku ze zvěřiny nejvíce maso černé zvěře, druhá příčka patří zvěři srnčí, třetí masu jelenímu. Podíl spotřeby zvěřiny na celkové spotřebě masa se v posledních letech pohyboval od 0,5 procenta do 1,4 procenta v roce 2008. Češi nyní snědí 800 gramů zvěřiny na osobu ročně. Celková spotřeba masa v ČR dlouhodobě klesá, roste naopak počet lidí, kteří maso z etických, zdravotních a dalších důvodů nejedí. Podle dostupných zdrojů se počet vegetariánů v ČR od roku 1999 zčtyřnásobil na tři až čtyři procenta populace a jejich počet stále roste.


Veškerá zvěřina firmy Bidvest pochází z českých lesů a je určena hlavně pro gastronomická zařízení v ČR. Zhruba desetina produkce směřuje do maloobchodního prodeje. V divizi pro zpracování zvěřiny pracuje 36 zaměstnanců na lince s možností třísměnného provozu. "Zájem o zvěřinu ze strany tuzemských i zahraničních restauratérů stále roste díky její vysoké nutriční hodnotě i kulinářské atraktivitě, ale na českém trhu až do této chvíle chyběla silná značka, která by zajišťovala konstantní kvalitu," řekl Rubáš, podle kterého firma investuje ročně do obnovy zařízení v Kralupech zhruba 200 milionů korun. Bidvest chce novým provozem konkurovat prodeji mysliveckých sdružení do restaurací nebo černému trhu se zvěřinou, který může mít podle Rubáše neblahé zdravotní následky pro spotřebitele.

„Jsme prvním zpracovatelským závodem na zvěřinu v ČR, který splňuje evropské normy na hygienu, zpracování, jakost, bezpečnost výroby, zacházení s výrobkem a je certifikován dle systému BRC a ISF. Jsme také první, kteří splňují podmínky pro udělení značky Český výrobek Garantováno Potravinářskou komorou ČR v oblasti zvěřiny,“ uvedl ředitel společnosti Bidvest Kralupy Predrag Bilič. Zvěřina zpracovaná novou linkou v Kralupech bude skladována v optimální teplotě 0 až +2°C a po zpracování šokově zmrazována. Navíc prochází hned trojí kontrolou, poprvé ze strany prohlížitele, pak od Státní veterinární správy a nakonec i od oddělení kvality společnosti Bidvest.

V ČR a na Slovensku pracuje pro Bidvest kolem 1500 lidí, přímo v Kralupech pracuje asi 500 zaměstnanců. Firma se zabývá zejména prodejem mražených, chlazených a čerstvých potravin do obchodů a gastronomických zařízení. Za uplynulé účetní období od června 2012 do července 2013 byl obrat firmy 7,3 miliardy korun, což je zhruba o tři procenta více než v minulém období. Společnost Bidvest Czech Republic vznikla přejmenováním společnosti Nowaco po jejím začlenění do nadnárodní skupiny Bidvest, která je největším světovým distributorem potravin do gastronomie mimo území USA.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru