Zpracování komodit

FAO: Světová produkce obilovin bude letos rekordní

11.07.2013 19:13:25

Světová produkce obilovin v letošním roce stoupne na rekordních 2,48 miliardy tun. Meziročně bude vyšší o sedm procent. Vyplývá to z nového odhadu, který zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Organizace ale zároveň varovala před nejistou situací v zásobování v zemích zasažených konflikty, jako je Sýrie, Egypt, Severní Korea a několik afrických zemí. V Sýrii navíc kvůli občanské válce klesla produkce pšenice. FAO doposud očekávala, že produkce obilovin letos bude činit 2,46 miliardy tun.

Produkce pšenice má letos vykázat nárůst o sedm procent na 704 milionů tun. Měl by se tak vyrovnat pokles z loňského roku, hlavně díky příznivému výhledu v Evropě, kde loni v některých oblastech měla negativní dopady na úrodu velká sucha. U produkce hrubozrnných obilovin se počítá s nárůstem o 9,7 procenta na 1,28 miliardy tun, hlavně díky vysoké sklizni v Argentině, Brazílii a v USA.

FAO rovněž odhaduje, že některé chudé země budou muset zvýšit dovoz potravin až o pět procent. Bude to hlavně Egypt, Indonésie a Nigérie. Nedostatek potravin pak ohrožuje hlavně čtyři miliony lidí postižených občanskou válkou v Sýrii a dalších 15 milionů v některých zemích střední a východní Afriky. Agentura DPA v této souvislosti napsala, že v celém světě je nyní 34 zemí, které jsou závislé na potravinové pomoci z vnějšku. Z toho 27 je z Afriky.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru