FAO: Ceny potravin kvůli koronaviru v dubnu třetí měsíc klesly

Výroba potravin

FAO: Ceny potravin kvůli koronaviru v dubnu třetí měsíc klesly

08.05.2020 06:19:00

Řím/Praha 8. května (ČTK) - Světové ceny potravin se v dubnu kvůli dopadům koronaviru prudce snížily. Pokles vykázaly navíc už třetí měsíc po sobě, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Poptávka zeslábla vinou omezení prodeje zaváděných ve snaze bránit dalšímu šíření viru. Zatímco ale na světových trzích ceny potravin klesají, potraviny v obchodech zdražují.

Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, klesl proti předchozími měsíci o 3,4 procenta na 165,5 bodu. Index, který měří cenu cukru, se v porovnání s březnem snížil o 14,6 procenta a je na třináctiletém minimu.

"Za poklesem cen na mezinárodních trzích stojí především uzavření mezinárodního obchodu. Logistika kvůli karanténám ohromně zdražila, a proto prodejci musejí jít s cenou dolů, aby na mezinárodní trh vůbec něco dostali," poznamenal analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Koronavirová krize zasáhla poptávku a klesající ceny ropy také snížily zájem o cukrovou třtinu, používanou k výrobě etanolu, uvedla s odkazem na zprávu agentura Reuters.

"Tedy rozdíl v cenách je stejný, jako když se uzavře jakákoli ekonomika. V Evropské unii jsou ceny potravin vyšší než světové ceny, protože je trh EU velmi uzavřen proti tomu světovému. Stejně tak nyní v uzavřených ekonomikách mohou růst ceny, protože musí brát z domácích zdrojů a je těžší nakupovat v zahraničí, zatímco 'světové ceny' klesají, protože se prodražil obchod," dodal Bartoň.

Index cen rostlinných olejů klesl o 5,2 procenta. Zlevnil jak palmový, tak i sojový a řepkový olej.

Index mléčných výrobků se snížil o 3,6 procenta. Ceny másla a sušeného mléka zaznamenaly dokonce dvojciferný pokles.

Index cen masa klesl o 2,7 procenta. Zotavila se poptávka v Číně, ani ta ale nedokázala vyrovnat pokles dovozu do jiných částí světa.

Na rozdíl od ostatních indexů se index cen obilovin snížil pouze nepatrně. Výrazně sice vzrostly ceny pšenice a rýže, ale ceny kukuřice se prudce snížily.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru