Expozice pivovarnictví ve Znojmě bude otevřená celoročně, dominuje jí původní varna

Pivovarství

Expozice pivovarnictví ve Znojmě bude otevřená celoročně, dominuje jí původní varna

06.01.2019 09:52:00

Znojmo 6. ledna (ČTK) - Díky rekonstrukci další části varny v bývalém znojemském pivovaru bude moct být muzejní Expozice pivovarnictví otevřená celoročně. Podařilo se zavést nové topení, které umožní udržovat stálou teplotu, exponáty trpící vlhkem tak nebudou muset přes zimu do depozitáře. Znamená to, že letos ke konci roku zůstane už expozice otevřená, uvedla v tiskové zprávě mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Město do další rekonstrukce investovalo 1,4 milionu korun. Součástí rekonstrukce byla i stavba nové pokladny a zázemí pro průvodce. "Prostory byly ve stavu, že se muselo dělat vše takzvaně od podlahy. Bylo nutné zajistit nové rozvody, vzduchotechniku či odpady," řekl místostarosta Jakub Malačka (ČSSD).

Otevření se chystá na začátek jara a expozice zahájí svoji třetí sezonu. Poprvé se otevřela v roce 2017, osm let od ukončení výroby piva. Expozice mapuje nejen historii a tradici pivovarnictví ve Znojmě, ale také seznamuje návštěvníky s hlavními pivovarskými surovinami - vodou, sladem a chmelem a se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po dnešek. Dominantou expozice je původní technologické zařízení varny z roku 1930, které bylo vyrobeno ve Škodových závodech v Plzni. V první sezoně se přišlo podívat 14.000 lidí.

V areálu Hostanu už sice několik let není průmyslová výroba piva, je zde ale čtyři roky minipivovar, do kterého se mohou návštěvníci také při exkurzi podívat. Pivovarský areál se dočká letos ještě dalšího vylepšení. Společnost Vinotrh začne budovat degustační galerii vín a kavárnu s vinárnou a město se pustí do vydláždění ulice Hradní.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru