Pivovarství

E15: Pivovar Samson chystá modernizaci sudové linky a strojovny

E15: Pivovar Samson chystá modernizaci sudové linky a strojovny

27.02.2020 17:42:00

České Budějovice 27. února (ČTK) - Pivovar Samson z Českých Budějovic, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev (ABI), se pět let po sobě nedostal do zisku. Ke konci roku 2018 dosáhla celková ztráta za všechna minulá období 625 milionů korun. To k příslušnému roku znamená téměř pětinásobek tržeb pivovaru, které tehdy byly 126 milionů korun. Uvedl to dnes deník E15. Samson měl v roce 2019 výstav 88.000 hektolitrů, podobný jako v roce 2018. Letos ho chce zvýšit, řekl dnes ČTK ředitel pivovaru Daniel Dřevikovský.

Pivovar měl v roce 2018 tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 98,3 milionu Kč a skončil se ztrátou po zdanění 80,8 milionu, meziročně ji snížil o 1,6 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin. "Společnost obdržela prohlášení od jediného akcionáře, který vyjádřil, že bude podporovat aktivitu společnosti po dobu minimálně následujících dvanácti měsíců a poskytne jí potřebnou finanční podporu," uvádí členové představenstva ve výroční zprávě za rok 2018.

AB InBev koupila pivovar v roce 2014 od společnosti Taurus One Limited se sídlem na Kypru. ABI dosud do Samsonu investovala téměř půl miliardy korun. Loni pivovar investoval 13 milionů, letos plánuje 20 milionů: budou se modernizovat sudová linka a strojovna, vzniknout by měla prohlídková trasa, rekonstruovat se bude pivovarská prodejna.

Co se týče hospodářských výsledků, je podle Dřevikovského podstatné, že se kapitalizují závazky vůči mateřské společnosti. V praxi to znamená pokrytí kumulované ztráty z minulých let. "Mohu také potvrdit, že jsme zlepšili přidanou hodnotu. To znamená i lepší provozní i celkový hospodářský výsledek. Pivovar se zaměřuje především na růst profitability jednotlivých výrobků, to nemusí nutně znamenat nárůst tržeb," řekl Dřevikovský. Závazky vůči vlastníkovi firma podle výroční zprávy snížila v roce 2018 o více než půl miliardy na 35 milionů korun, uvedl deník E15.

V roce 2018 uvařil Samson 88.276 hektolitrů piva. Loni byl výstav podobný, letos ho chce Samson zvednout. "Obzvláště si ceníme patnáctiprocentního nárůstu sudového výstavu na tuzemském trhu," uvedl ředitel pivovaru. Největší nárůst loni Samson zaznamenal u prodejů sudového piva, na které se chce soustředit i letos.

Samson vyváží téměř do 20 zemí, asi 56 procent produkce. Za velké trhy označil Dřevikovský Rakousko a Dánsko, pivovar exportuje i do Itálie, Austrálie či Brazílie. Jedním z hlavních důvodů, proč ABI pivovar Samson dále podporuje, jsou podle expertů spory o značku Budweiser s Budvarem. A to přesto, že Samson podle Úřadu pro průmyslové vlastnictví značku Budweiser nemá, uvedla E15. Skupina AB InBev vyrábí piva Budweiser, Stella Artois, Corona, Foster's, Leffe či Löwenbräu. Na globální produkci piva se podílí téměř čtvrtinou.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru