Pivovarství

Do znojemské expozice pivovarnictví přišlo loni téměř 14.000 lidí

10.01.2018 16:23:40

Brno 10. ledna (ČTK) - Do znojemské expozice pivovarnictví, kterou město otevřelo loni koncem dubna, zavítalo do konce roku 13.691 lidí. Podle mluvčí města Zuzany Pastrňákové je to nečekaně vysoké číslo, ke kterému přispělo i to, že muzeum bylo o vinobraní otevřeno zdarma. Pastrňáková to dnes napsala ČTK.

"Věříme, že se nám expozici povede dostat do ještě většího povědomí místních i turistů a že číslo návštěvnosti bude letos ještě vyšší," uvedla Pastrňáková. Zmínila, že loni lidé do expozice chodili i přes opravy Hradní ulice v letních měsících.

Expozice mapuje nejen historii a tradici pivovarnictví ve Znojmě, ale seznamuje také návštěvníky s hlavními pivovarskými surovinami - vodou, sladem a chmelem a se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po dnešek.

Dominantou expozice je původní technologické zařízení varny z roku 1930, které bylo vyrobeno ve Škodových závodech v Plzni. Sestává z vystírací kádě, rmutového kotle, mladinového kotle, scezovací kádě a scezovacího korýtka. Do jedné z kádí architekti výstavy vsunuli točité schody, návštěvník si ji tak může celou projít a sledovat film, který historii pivovaru mapuje. Budova varny má také novou fasádu, která odpovídá historické skutečnosti.

V areálu někdejšího Hostanu, kde je i expozice, už sice několik let není průmyslová výroba piva, je zde ale tři roky minipivovar, do kterého se mohou návštěvníci také v rámci exkurze podívat.

Na Znojemsku je od loňska také expozice dějin pivovarnictví na hradě Bítově. Podle kastelána Jana Bindera byl i o ni loni zájem. Čísla jen za návštěvnost expozice ale nejsou k dispozici. Celý hrad loni navštívilo 72.960 lidí.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru