Pivovarství

Destila loni zvýšila tržby, jedná o dodávkách dalších pivovarů

Destila loni zvýšila tržby, jedná o dodávkách dalších pivovarů

20.02.2016 13:04:00

Brno 20. února (ČTK) - Výrobce technologií pro pivovary a pálenice Destila loni zvýšil tržby o tři procenta na 127 milionů korun. Firma vydělala kolem devíti milionů korun. Zásluhu na tomto výsledku má především vysoká poptávka po restauračních a malých průmyslových pivovarech doma i v zahraničí. ČTK to na potravinářském veletrhu Salima v Brně řekl jednatel společnosti Jiří Hořava.

"Na tomto trendu, který trvá už několik let, se nic nezměnilo ani počátkem roku 2016," uvedl Hořava. Destila získala zakázku na dodávku dalšího pivovaru na Slovensko, další dva pivovary bude dodávat do Ruska. Půjde o průmyslový pivovar o výstavu přes 20.000 hektolitrů do města Barnaul a v pořadí již devátý restaurační pivovar do Petrohradu.

Destila má zakázky i v ČR. Jde o pivovar o výstavu 6000 hl piva ročně do Jablonného a výukový mikropivovar pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích. "Velký zájem o produkci českých minipivovarů dokumentují také dodávky, jejichž smyslem je zvýšit produkci stávajících malých pivovarů. Konkrétně jde o dodávku varny a tanky pro pivovar Matuška a také o další tanky pro nedávno otevřený pivovar v Krnově," uvedl Hořava.

O tom, že se malým pivovarům nedaří pouze v tuzemsku, svědčí podle něj několik zakázek na dodávku kvasných a ležáckých tanků do malých pivovarů ve Francii. Také v Rusku se bude letos rozšiřovat ležácký sklep pivovaru, který tam Destila dodala před více než pěti lety.

"O dalších zakázkách na dodávku pivovarů se intenzivně jedná - jde především o dodávku pivovarů na Slovensko, do Finska a do Polska. Ty však přicházejí v úvahu až pro druhé pololetí, protože do té doby je naše výrobní kapacita vyčerpána," řekl Hořava.

V posledních letech se celkově podle něj také zvyšuje poptávka po nových filtrech, a to jak pro malé, tak pro velké pivovary. Příčinou toho je tlak na delší trvanlivost piva od obchodníků a také stále menší zájem pivovarů používat klasickou pasteraci piva, při které zahřátí piva může negativně ovlivnit jeho chuťové vlastnosti.

Dlouhodobě dobré hospodářské výsledky a především trvalý zájem o dodávky malých pivovarů na tuzemský trh i na export vyvolaly také zájem investorů o Destilu. "S jedním z nich se v uplynulých měsících o možném vstupu do společnosti konkrétně jednalo. Nakonec jsme ale změny neschválili a jednání byla ukončena," dodal Hořava. Jméno možného investora neuvedl.

Automatizace a modernizace pivovarů 2016
14. dubna 2016, Chodová Planá
6. ročník mezinárodní konference pro pivovarské profesionály

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru