ČR je obezřetná k nápadu na povinné označování původu masa v EU

Masný průmysl

ČR je obezřetná k nápadu na povinné označování původu masa v EU

25.03.2014 08:36:00

Brusel 25. března (ČTK) - Obezřetně se Česká republika staví k nápadu, aby masné výrobky v EU musely mít povinně na obalu vysvětlen původ použitého masa. ČTK a Českému rozhlasu to při jednání ministrů zemědělství členských zemí osmadvacítky řekla náměstkyně českého ministra Jaroslava Beneš-Špalková. Podle Prahy není úplně známo, jaký by podobné opatření mělo dopad na české producenty."Pro spotřebitele je to důležitá věc, aby měli na obalu označeno místo narození či původu zvířete. Ale přepravou po EU se to komplikuje a mohlo by se zdát, že na etiketě nakonec bude nepřehledná změť údajů," poznamenala náměstkyně. Také ostatní země unie se podle ní shodují spíše na posilování kontrol než na zavádění dalších byrokratických opatření. Česká republika by proto preferovala povinný údaj o adrese posledního zpracovatele či výrobce masného výrobku.

Zprávu o možnosti povinně označovat původ masa a výrobků z něj dnes předložila členským zemím Evropská komise. Evropský parlament komisi v lednu požádal, aby takové zveřejňování bylo povinné. Europoslanci tak reagovali na loňský celoevropský skandál s nepřiznaným koňským masem v pokrmech, které jejich výrobci vydávali za hovězí.

Podle komise jsou v zásadě možné tři varianty, jak s věcí naložit. Kromě zachování stávajícího dobrovolného označování nabídla možnost povinně dávat najevo, že je výrobek "původem z EU" nebo v nejpřísnější variantě povinné zveřejňování konkrétní členské země. Průzkum komise ukazuje, že pro asi 90 procent zákazníků je původ masa při rozhodování o nákupu důležitý, po ceně a kvalitě. Mezi lidmi z různých zemí EU jsou však rozdíly v chápání významu takové informace i v důvodech, proč je pro ně důležitá.

Diskuse o problematice se podle všeho protáhnou. Náměstkyně Beneš-Špalková připomněla květnové volby do Evropského parlamentu i následné sestavování nové Evropské komise.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru