Čína kvůli koronaviru varuje před hrozbou potravinové krize

Výroba potravin

Čína kvůli koronaviru varuje před hrozbou potravinové krize

20.04.2020 10:34:00

Peking 20. dubna (ČTK) - Pandemie způsobená koronavirem by mohla vyvolat šok v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty a spustit novou globální potravinovou krizi. Uvedl to dnes náměstek čínského ministra zemědělství Jü Kchang-čen. Některé země už omezily vývoz hlavních obilovin a zvýšily nákupy do svých rezerv, upozornila agentura Reuters.

"Rychle se šířící globální epidemie způsobila velkou nejistotu v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty," uvedl náměstek. "Pokud se bude epidemie dál šířit a stupňovat, dopad na mezinárodní obchod s potravinami a na produkci potravin se rozhodně zhorší, což může spustit nové kolo potravinové krize," dodal.

Pandemie a kroky některých zemí k zabezpečení domácího zásobování podle náměstka brání běžnému obchodu a vyvolávají výrazné výkyvy cen.

Čínský ministr zemědělství Chan Čchang-fu dnes vyloučil potravinovou krizi v samotné Číně. Podle jeho náměstka má Čína dostatek obilí k uspokojení domácí poptávky, pandemie by však mohla mít vliv na dodávky některých dovážených zemědělských produktů, jako jsou například sójové boby. Koronavirus podle něj rovněž ovlivní čínský vývoz zeleniny a čaje.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru