Chystá se otevření dalších pivovarů

05.02.2013 18:27:54

Oslavany na Brněnsku chtějí na zámku obnovit výrobu piva. Má to pomoci turistickému ruchu. Pivo se na zámku vařilo v 17. století, soukromníci jeho výrobu obnovili v roce 2004. Loni se ale poslední z nich odstěhoval i s pivovarem do Bratčic u Rajhradu. ČTK to řekl oslavanský starosta Vít Aldorf (ODS).

"Turistický ruch v Oslavanech má bezprostřední návaznost na vaření piva," míní Aldorf. Radnice v minulosti s některými nájemci zámeckých prostor vedla vleklé spory. "Vzhledem k pohnuté historii posledních let jsme se rozhodli, že půjdeme vlastní cestou. Vytvoříme svou provozní společnost, která bude nezávislá na rozpočtu města," uvedl Aldorf.

Do nové společnosti město vloží 200.000 korun. Firma prostřednictvím výběrového řízení nakoupí za zhruba dva miliony korun nové technologie. Peníze chce získat z úvěru, který bude splácet z prodeje piva. První pivo návštěvníci ochutnají počátkem letošních prázdnin. Plánovaný roční výstav je kolem 2000 hektolitrů.

Oslavanský pivovar bude ve stejném místě, kde se v minulosti pivo vařilo. Tradice vaření piva tam sahá do roku 1623. Výroba piva se vrací do míst, kde dříve fungovala, i jinde v kraji. V únoru chce společnost Destila otevřít nový pivovar ve Slavkově, na místě v minulosti vařili Kounicové. Pivovar obnovují i v Břeclavi. V Oslavanech budou mít konkurenci v pivovaru v místní části Padochov. V logu Oslavany využívá i společnost Zámecký pivovar, a.s., která loni z kapacitních důvodů výrobu piva přesunula z Oslavan do Bratčic.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru