Pivovarství Aktuality

Chotěbořský výrobce plnicích linek Nate dodá zařízení do Litvy

12.04.2017 12:20:39

Chotěboř (Havlíčkobrodsko) 12. dubna (ČTK) - Chotěbořský výrobce plnicích linek Nate - nápojová technika dodá do litevského pivovaru stroj, který za hodinu dokáže umýt 50.000 skleněných lahví. Je to největší zařízení doposud vyrobené v těchto strojírnách, váží 42 tun. Na cestu do Litvy bude vypraveno v příštím týdnu, řekl dnes ČTK generální ředitel Nate Petr Papoušek. Hodnota této zakázky je skoro 20 milionů korun.

Myčka lahví je z nerezové ocele. Na délku měří 12,5 metru, vysoká je bezmála čtyři metry. "Je to na úrovni maximální velikosti, kterou jsme schopni za normálních podmínek v hale vyrobit," uvedl Papoušek. Stroj bude sloužit v pivovaru Kalnapilis ve městě Panevežys. Montéři Nate v pivovaru nejdříve rozeberou starý stroj na mytí pivních láhví. Na zprovoznění nové technologie budou mít jen týden, aby pivovar nemusel omezovat výrobu.

Firma Nate dodává stroje pro pivovary, sodovkárny a mlékárny převážně v evropských zemích. V Česku v poslední době vyráběla třeba plnič piva pro humpolecký pivovar Bernard a plnicí linky do pivovaru v Kutné Hoře. Další část produkce, na níž se Nate podílí jako subdodavatel, míří i do afrických zemí a USA. Pro jinou českou společnost začíná tento chotěbořský podnik nově vyrábět kontejnerové čerpací stanice na pohonné hmoty.

"Zakázkově se nám teď daří velmi dobře," uvedl Papoušek. Stejně jako v jiných strojírenských závodech je však pro Nate limitující nedostatek odborných profesí. Podle ředitele chybí svářeči, obráběčích kovů i pracovníci na montáže. Vloni vykázala společnost Nate obrat kolem 350 milionů Kč, podobně jako o rok dříve. Ve stejném areálu funguje sesterská Nate technics vyrábějící mimo jiné linky na plnění KEG sudů, zařízení na paletizaci výrobků a manipulační roboty do logistických center. Obě firmy v součtu zaměstnávají 200 lidí.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru