Mlékárny

Choceňská mlékárna s novými obaly na pomazánkové máslo vyčkává

19.04.2013 15:02:15

Choceňská mlékárna s objednávkou na nové obaly pomazánkového másla vyčkává a zatím připravuje jen grafické návrhy. Kvůli nařízení Soudního dvoru EU z poloviny října se bude výrobek muset jmenovat Tradiční pomazánkové. Legislativní proces ale ještě několik měsíců potrvá, řekl ČTK ředitel mlékárny Pavel Marek.
"Připravovat se de facto nemůžeme. Jedna věc je novelizace vyhlášky v Česku, předpokládám, že projde někdy během června. Další dva tři měsíce bude vyhláška vyvěšena v Bruselu a my v tuto chvíli nemáme jistotu, že se tak výrobek bude jmenovat. Vyhlášku může někdo napadnout," řekl Marek.

Mlékárna se snaží mít co nejmenší zásoby obalů s názvem Pomazánkové máslo. Design nových kelímků mlékárna ještě zveřejňovat nechce. Zvažuje, zda se bude jmenovat Tradiční pomazánkové choceňské nebo Tradiční pomazánkové z Chocně. Ředitel mlékárny se obává, že pak bude na pořízení nových obalů velmi málo času.
"Je to poměrně dlouhý proces, na který nikdo z ministerských úředníků nemyslel. Kdyby šlo jen o naše másla, do měsíce jsme schopni mít nové obaly, ale v republice jsme čtyři výrobci, další jsou na Slovensku a všichni máme jednoho dodavatele, který to nebude schopný zvládnout," řekl Marek.

Dodavatel obalů pro všechna pomazánková másla v ČR a na Slovensku, Greiner Packaging Slušovice na Zlínsku, vývoj kauzy sleduje vývoj společně se svými zákazníky. "V současné době, s ohledem na nejistotu možnosti používat kteroukoliv variantu nového označení, nejsme schopni ani společně na vývoji nových obalů pracovat," řekl dnes ČTK šéf obchodu František Pavlík. Požadavek na změnu označení pomazánkových másel bude podle něj jen s ohledem na jednu z podmínek, kterou je uvedení nových obalů na trh, vyžadovat přechodné období v rozsahu minimálně tří měsíců.

Greiner má nyní v portfoliu obalů pro pomazánková másla více než 120 designů na víčka a přes 120 designů na kelímky a vaničky. "Pouze zajištění správných podkladů nových designů, jejich následné zpracování a příprava do tisku a poté následné odsouhlasení tisku takového množství designů si vyžádá minimálně dva měsíce velmi intenzivní práce. K následnému zajištění dodávek všem výrobcům pomazánkových másel v potřebném sortimentu a množství pak budeme potřebovat další měsíc," uvedl Pavlík.

Úpravy budou podle něj také ekonomicky náročné, změna jednoho designu si vyžádá od 12.000 do 16.000 korun. Choceňská mlékárna vyrábí másla, jogurty a pomazánková másla, která tvoří asi polovinu produkce. Pomazánkové máslo dělá již od roku 1979 a je jeho nejstarším výrobcem v republice. Nabízí jej v deseti příchutích. Kromě másla bez příchuti se nejvíc prodává křenové a česnekové. Pomazánkové máslo musí obsahovat 31 procent živočišného tuku a správné množství sušiny. Pomazánkové krémy vyrábějí firmy i z rostlinných tuků.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru