Celosvětová produkce vína se loni snížila o šest procent

23.03.2013 09:51:32


Celosvětová produkce vína se loni snížila o šest procent na 251 milionů hektolitrů. Mohla za to hlavně nižší produkce v Evropě způsobená špatným počasím a částečně i vinařskou politikou Evropské unie. Naopak v Chile a USA sklizeň loni prudce vzrostla. Spotřeba vína se pak loni zvýšila o 0,6 procenta na 245 milionů hektolitrů, hlavně díky Číně a USA. Vyplývá to z údajů Mezinárodního úřadu pro révu a víno (OIV).

Produkce v zemích Evropské unie se snížila o deset procent na 141 milionů hektolitrů. Z toho ve Francii se propadla o téměř 17 procent. Vinařům v Evropě loni nepřálo počasí, trápila je sucha, mráz a krupobití. EU se rovněž v rámci vinařské reformy rozhodla zrušit některé vinice, aby zabránila přebytkům, což mezi lety 2008 a 2011 omezilo rozlohu vinic v regionu o 269.000 hektarů.

Celkový vývoz vína loni činil 101 milionů hektolitrů a zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozím roce. Vývoz z Francie stoupl o šest procent, avšak vývoz z Itálie a Španělska, které jsou podle objemu největšími vývozci na světě, klesl. Z Itálie o sedm procent a ze Španělska o 13 procent. Podíl pěti největších producentů vína v Evropě, kterými jsou Itálie, Španělsko, Francie, Německo a Portugalsko, na celosvětovém vývozu loni klesl na 62 procent z 65 procent.

Produkce v Chile, která je největším producentem vína v Jižní Americe, byla loni rekordní a vývoz ze země stoupl o 13 procent. Vývoz z Jihoafrické republiky se zvýšil o 17 procent. Spotřeba vína roste hlavně v Číně. Loni zde stoupla o devět procent na 17,8 milionu hektolitrů a od roku 2008 vzrostla již o 27 procent. Čína uspokojuje spotřebu z domácí produkce, napsala agentura Reuters.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru