Carlsberg zvýšil zisk, na konci roku se ale zastavil růst v Rusku

18.02.2013 10:06:27

Dánská pivovarnická skupina Carlsberg loni hospodařila s čistým ziskem 5,5 miliardy dánských korun (DKK; zhruba 18,7 miliardy Kč). To je proti předchozímu roku nárůst o šest procent. Na konci roku ale firma zaznamenala horší vývoj na klíčovém ruském trhu, kde se zastavil růst. V západní Evropě dokonce odbyt klesl. Carlsberg je čtvrtým největším pivovarem na světě.

Celoroční tržby se zvýšily o tři procenta na 67,2 miliardy dánských korun (asi 228,7 miliardy Kč). Růstu nezabránil ani slabý odbyt v západní Evropě, která se na tržbách skupiny podílí ze 42 procent.

Firma uvedla, že v závěru roku se jí podařilo zastavit nepříznivý vývoj v Rusku, které se na odbytu piva podílí z více než 38 procent. Management proto očekává, že firma na ruském trhu růst obnoví. Podnik uvedl, že úspěšně se vyvíjí expanze v Asii, kde se odbyt zvýšil o devět procent a tržby stouply o 19 procent.

Loňský čistý zisk mírně překonal odhady analytiků, v provozním zisku ale firma v závěru roku zaostala. Provozní zisk se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil na 2,15 miliardy dánských korun (asi 7,3 miliardy Kč), zatímco analytici v anketě agentury Reuters počítali s růstem na 2,30 miliardy DKK.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru