Aktuality

Bühler CZ letos postaví v Žamberku novou výrobní halu

07.01.2013 12:15:00

Společnost Bühler CZ letos postaví v Žamberku na Orlickoústecku novou výrobní halu, kde bude vyrábět stroje na výrobu a zpracování potravin. Díky významné investici přijme následující rok asi stovku lidí, nyní v závodě pracuje 360 zaměstnanců. ČTK to řekl generální ředitel a jednatel firmy Jiří Appeltauer.

"Na konci roku jsme požádali o stavební povolení, běží nám lhůta. Na jaře bychom chtěli začít stavět. S předstihem jsme v areálu zbourali budovy, které tam překážely. Novou halu připojíme ke stávající a celou výrobu budeme mít pod jednou střechou," řekl Appeltauer. Výrobní plocha závodu se zhruba zdvojnásobí přibližně na 18.500 metrů čtverečních. Podnik dosud vyrábí textilní stroje a z části si tuto výrobu ponechá. Až do roku 2011 totiž závod vlastnil švýcarský koncern Rieter, dodavatel pro textilní průmysl.

"Strategií firmy Rieter je předat výrobu do zemí, kde se textil vyrábí, do Číny, Indie a Turecka. V Číně a Indii má dceřiné společnosti a stroje, které se vyráběly v Žamberku, se nyní vyrábějí tam. V rámci snižování kapacit a uchování zaměstnanosti Rietr nabídl závod společnosti Bühler, která je světovým výrobcem potravinářských strojů," řekl Appeltauer.

Stavební práce Bühler CZ dokončí příští rok. V první fázi přejde do nové výroby asi 90 zaměstnanců z bývalého závodu Rieter CZ v Ústí nad Orlicí, kde je výrobna plechu a lakovna. V druhém čtvrtletí patrně začne nábor nových zaměstnanců. Větší množství lidí s potřebnou kvalifikací v regionu ovšem není. "Firma Rieter u nás uplatňovala především malosériové až sériové zakázky. Bühler má kusovou výrobu. Zaměstnanci se musí rekvalifikovat," řekl Appeltauer.

Strojařů s praxí obecně není v regionu Ústí nad Orlicí dostatek. Jednotlivce podnik sežene, ale větší množství lidí už ne. "Dobré je s větším předstihem požádat úřad práce o rekvalifikaci uchazečů o zaměstnání. Už jsme to takto dělali, když se měnily normy pro dálkové řidiče, a měnil se zákon pro sociální pracovníky na radnicích," řekl ČTK ředitel Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Bohumil Mlčák.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru