Bloomberg: Rodina Heinekenů odmítla nabídku SABMiller na převzetí

Pivovarství

Bloomberg: Rodina Heinekenů odmítla nabídku SABMiller na převzetí

15.09.2014 11:30:00

Amsterodam 15. září (ČTK) - Nadnárodní pivovarnická skupina SABMiller oslovila rodinné majitele nizozemského pivovaru Heineken s nabídkou na převzetí, ti ji ale odmítli. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom na internetu informovala agentura Bloomberg. Případné spojení by propojilo druhou a třetí největší pivovarnickou skupinu na světě. Obě firmy se ke zprávě odmítly vyjádřit.

SABMiller prý předběžnou nabídku učinil v posledních dvou týdnech. Podle jednoho ze zdrojů by z rodiny, která ovládá Heineken, udělala jednoho z největších majitelů ve sloučeném podniku. SABMiller se prý tímto krokem chtěl sám bránit před případnou nabídkou ze strany největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev. Rodinní majitelé Heinekenu ale snahu SABMiller odmítli, protože nechtěli přijít o kontrolu na pivovarem. S myšlenkou prodeje podle zdrojů nesouhlasí a SAB údajně zvažuje další kroky, napsal Bloomberg.

K případnému převzetí Heinekenu je třeba souhlas rodiny zakladatelů, která pivovar ovládá prostřednictvím holdingového nástroje Heineken Holding, napsala agentura Reuters. Do skupiny SABMiller patří mimo jiné Plzeňský Prazdroj a jeho značky. Zájmy v ČR má i Heineken, kterému zde patří tři pivovary: Starobrno, Královský pivovar Krušovice a pivovar Velké Březno.

Heineken potvrdil zájem SABMilleru o spojení
Nizozemská pivovarská skupina Heineken dnes potvrdila zájem nadnárodního pivovarského koncernu SABMilleru o vzájemné spojení. Rodina Heinekenů, která v nizozemské společnosti vlastní přes 50 procent akcií, však návrh odmítla a dala najevo, že hodlá zachovat firmu samostatnou. Spojení by propojilo druhou a třetí největší pivovarnickou skupinu na světě a s nimi i české značky, jako Plzeňský Prazdroj, Starobrno nebo Krušovice.

Vedení Heinekenu návrh na převzetí, který mu SABMiller v minulých týdnech předložil, konzultovalo s rodinou a došlo k závěru, že je neprůchodný. "Rodina Heinekenů informovala SABMIller. Heineken a Heineken Holding o svém úmyslu zachovat dědictví a identitu Heinekenu jako nezávislé společnosti," uvádí se ve sdělení firmy. SABMiller se zatím podle agentury Reuters k věci nevyjádřil.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru