Bernard uvařil v první půli roku 194 100 hektolitrů piva, o 3,3 procenta více

Pivovarství

Bernard uvařil v první půli roku 194 100 hektolitrů piva, o 3,3 procenta více

29.07.2019 10:12:00

Humpolec (Pelhřimovsko) 29. července (ČTK) - Rodinný pivovar Bernard v Humpolci zvýšil v letošním prvním pololetí výstav piva o 3,3 procenta na 194.101 hektolitrů. V porovnání s loňskými prvními šesti měsíci tak zvýšil produkci o 6200 hektolitrů. Zatímco chladný květen prodeji piva tolik nepřál, v červnu zaznamenal pivovar nejlepší měsíční výstav za svou existenci, sdělil ČTK mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek. Za hranicemi se prodalo 22 procent produkce pivovaru, nejvíc na Slovensku.

Tržby vykázal podnik v prvním letošním pololetí 411,1 milionu korun proti 383,5 milionu za stejné období minulého roku. Za první letošní tři měsíce stoupla produkce humpoleckého pivovaru meziročně zhruba o osm procent. V nižším pololetním růstu se podle Mikuláška promítl horší květnový výsledek, kdy se kvůli chladnému počasí snížil prodej piva na restauračních zahrádkách. V červnu, kdy byla naopak vedra, pak pivovar uvařil rekordních 44.700 hektolitrů. Jeho nejprodávanějším druhem je jedenáctistupňové světlé pivo.

"Celkový nárůst prodeje je příznivý. Výsledky jsou ovlivněny zájmem konzumentů o tradiční české pivo, oceňují jeho kvalitu," uvedl Mikulášek. Pivovar je podle něj nadále úspěšný i v restauracích, jichž v Česku a na Slovensku zásobuje v součtu okolo 3000. V sudech prodává téměř 60 procent produkce. "Trend v Evropě a v ČR je obrácený," uvedl mluvčí k poměru piva prodávaného v sudech a láhvích.

Na export šlo od ledna do konce června 43.248 hektolitrů piva Bernard, na Slovensku se z tohoto množství prodalo 55 procent. Zásilky ale pivovar poslal do více než 30 států, například i do Japonska, uvedl jeho mluvčí.

V pivovaru pracuje 200 lidí, dalších 25 pracovníků má ve své sladovně v Rajhradě u Brna. Největší aktuální investicí v pivovaru je stavba návštěvnického centra přibližně za 100 milionů korun, která bude dokončena příští rok na podzim. Firma se také chystá instalovat zařízení, které zlepší čištění jeho odpadní vody. Podle Mikuláška se díky tomu sníží zátěž pro městskou čistírnu odpadních vod.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru