Mlékárny

Belgická firma vyvinula "máslo" bez cholesterolu

15.10.2013 08:35:07

Belgická společnost Corman uvedla koncem září na trh nový typ "másla", které nezvyšuje cholesterol. Revoluční výrobek Balade Vital byl ze 100 % vyvinut a vyroben v Belgii má již světový patent. Produkt kvalifikován jako „máslová specialita“ se od másla liší svým podílem tuku (24 % oproti 82 % v klasickém máslu), a to především nasycených tuků. Výrobek tak odpovídá poptávce mezi spotřebiteli. Zvýšenou hladinou cholesterolu trpí 8 Belgičanů z 10 a nadměrná konzumace nasycených tuků se na tomto stavu částečně podílí.

Zařazení výrobku jako „vhodného pro zdraví“ je přísně kontrolované. Balade Vital je zařazen na základě evropských předpisů o zdraví. Tyto předpisy stanovují potraviny, v jejichž obsahu jsou redukovány nasycené tuky (minimálně o 30 %) ve srovnání s výrobky stejného typu a přispívají tak k udržení normální hladiny cholesterolu. Když srovnáme nový typ másla s klasickým máslem, zjistíme, že je procento zredukování obsahu nasycených mastných kyselin dokonce větší než 30 %, které stanovily evropské předpisy. Na vývoj výrobku obětovala firma 8 let výzkumu a vývoje. Celkové náklady na výzkum a produkci produktu vyšly společnost na stovky milionů euro.

Nový druh másla byl uveden na belgický trh na konci září. V příštím roce by se měl objevit i na ostatních evropských trzích a především na americkém trhu. Produkt je totiž jak stvořený pro aktuální poptávku ve Spojených státech. Američtí spotřebitelé jsou na problém vysokého cholesterolu citliví a mnohdy se jich i osobně týká. Pro nový belgický výrobek je proto americký trh považován za ideální.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Belgii - Brusel.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru