Becherovka vyrobila první košer várku, zamíří hlavně do Izraele

Alkoholické nápoje

Becherovka vyrobila první košer várku, zamíří hlavně do Izraele

16.07.2015 13:23:00

Karlovy Vary 16. července (ČTK) - První várku 20.000 lahví košer Becherovky - original dnes začala stáčet karlovarská likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB). Certifikovaný likér zamíří zejména do Izraele. JBKB jej chce ale nabízet i na dalších trzích, v Rusku nebo USA, kde je také silné zastoupení židovské komunity, řekl dnes ČTK výrobní ředitel JBKB Vladimír Darebník.

Samotné certifikaci předcházelo pečlivě prověření celého výrobního procesu rabínem. "Se samotným nápojem problémy nebyly, protože Becherovka je čistě přírodní bylinný nápoj. Musela se ale zkontrolovat technologie a před stáčením ji vymýt a nechat vyschnout," popsal Darebník. Ačkoli JBKB do Izraele už vyváží, spojila se s firmou, která do židovské země vozí košer výrobky z jiných zemí. Karlovarský likér by tak mohl najít nové zákazníky, kteří vyžadují prověřené potraviny.

Likérce se už podařilo dohnat propad, který způsobila metanolová aféra z roku 2012. Firma loni vyrobila bezmála sedm milionů litrů likérů. Z toho 90 procent představuje Becherovka - original. "Dokonce jsme loni čtyři měsíce jeli na dvanáctihodinový provoz, což už mnoho let nebylo," řekl Darebník. Ačkoli i JBKB postihla krize na Ukrajině a propad kurzu rublu v Rusku, firmě se naopak dařilo zvýšit vývoz do Polska a Maďarska. "Tím jsme jednak snížili závislost na vývozu do Ruska, které je důležitým trhem, ale také jsme tím diverzifikovali export," dodal Darebník.

Rozšiřování trhu by mohla pomoci i výroba košer likéru. Košer potraviny musí splňovat řadu pravidel, vycházejících z talmudu. Kromě toho, že nesmí obsahovat zakázané složky, nesmí s nimi ani při výrobě přijít do styku. Košer Becherovku by JBKB chtěla stáčet zatím asi dvakrát ročně a ráda by postupně začala nabízet až 80.000 lahví za rok. V Česku vyrábí košer potraviny z větších firem například výrobce destilátu Rudolf Jelínek nebo výrobce konzervovaných potravin Hamé.

Karlovarská Becherovka v předloňském finančním roce, který skončil v červnu 20014, vytvořila zisk 392 milionů korun, což bylo zhruba dvojnásobek zisku z předchozího roku. Výsledky za loňský finanční rok, který skončil letos v červnu, budou známy zřejmě na konci léta.

Ačkoli JBKB v posledních letech hodně investoval do nových budov, podle Darebníka investice nekončí, i když už nejde o věci na první pohled viditelné. "Šlo hlavně o vybavení výrobních hal. Celkem se investovalo asi 15 až 20 milionů korun. Letos chceme například doplnit linku o zařízení, které bude na kartony lepit štítky podle toho, kam se budou vyvážet. Umožní nám to pak využívat unifikované kartony, které se budou dotiskávat až u nás," popsal Darebník.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru