Zpracování komodit

ASP Czech bude vyrábět také doplňky potravy pro zvířata, plánuje proto investovat do balení

30.04.2014 10:22:19

Slušovice (Zlínsko) 30. dubna (ČTK) - Český výrobce produktů zdravé výživy a doplňků stravy ASP Czech ze Slušovic na Zlínsku začne letos vyrábět také produkty pro zvířata. Veterinární část by měla obsahovat například vlákninu pro psy a kočky na podporu trávení nebo mléčné směsi pro mláďata, řekl dnes ČTK ředitel firmy Lumír Zakravač. "Problém s kapacitou a výrobou pro tuto novou divizi nebude, využijeme současnou kapacitu. Máme certifikáty pro humánní i veterinární část," uvedl Zakravač.Firma měla loni tržby 207 milionů korun, o rok dříve to bylo 200 milionů korun. Existuje od roku 1996, začínala s výrobu sušených sójových mlék a postupně rozšiřovala sortiment. Trendem posledních let jsou takzvané zelené potraviny, různé řasy jako chlorella, spirulina a zelený ječmen. Na začátku roku prodalo ASP Czech svou divizi gastro, která vyráběla suroviny pro gastronomická zařízení. "ASP se chce více věnovat zdravým výživám, doplňkům stravy," podotkl ředitel. Společnost chce dále budovat značku Medicol, která by se měla letos na tržbách firmy podílet 65 procenty. Značka nabízí výrobky pro zdravá střeva a zažívání, zelené potraviny, lídrem je vlákninový preparát Lepicol určený pro zdravé trávení. "V současné době 80 procent z jeho produkce vyrábíme pro britský trh, odkud se dále distribuuje do dalších asi 20 zemí světa," řekl manažer Dušan Černý.

Zájem o zelené potraviny a výrobky pro zdravá střeva podle Zakravače v posledních letech roste. "Povědomí o zdravém životní stylu je nyní mnohem větší, mají na to vliv média, sociální sítě. Zabývají se tím už i lidé, kteří se dříve životnímu stylu nevěnovali," podotkl ředitel. Posílit by měla také značka Top Natur obsahující sušené nápoje na rostlinné bázi, rostlinné přípravky pro péči o pleť i instantní horké nápoje s přírodními extrakty. Například ovesné koupele hojně využívají lázeňská zařízení a ozdravovny pro děti s kožními problémy.

Své výrobky dodává firma do prodejen zdravé výživy, lékáren, řetězců i drogerií. Asi 65 procent produkce firmy, která má tři desítky zaměstnanců, směřuje na export, zejména do evropských zemí, ASP se však chce zaměřit například také na Asii. Předloni firma investovala osm milionů korun do nových technologií a zvýšení skladové kapacity, nyní plánuje investici do balící techniky.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru